سقوط ارزش افغانی و دشواری‌های دوچندان برای افغا‌ن‌ها

بازار ارز هرات در افغانستان
بازار ارز هرات در افغانستان   -  Copyright  Mstyslav Chernov/mstyslav chernov
نگارش از یورونیوز فارسی

در اوایل هفته گذشته افغانی بیش از 11 درصد از ارزش خود را در برابر دلار آمریکا را یک روزه از دست داد. این نوسان شدید نرخ ارز تا حدودی جبران شد اما بازار همچنان بی‌ثبات است و کاهش ارزش افغانی تاثیر زیادی در زندگی افغان‌ها دارد.

ارزش پول افغانستان در حال سقوط است و بحران اقتصادی شدید این کشور را تشدید می‌کند، کشوری که بیش از نیمی از اهالی آن دسترسی به غذای کافی ندارند.

در اوایل این هفته افغانی تنها در عرض یک روز بیش از ۱۱ درصد از ارزش خود را در برابر دلار آمریکا از دست داد. این نوسان شدید نرخ ارز تا حدودی جبران شد اما بازار همچنان بی‌ثبات است و کاهش ارزش تاثیر زیادی در زندگی افغان‌ها دارد.

اقتصاد افغانستان از زمان به قدرت رسیدن طالبان در اواسط ماه اوت با انسداد میلیاردها دلار دارایی‌های این کشور در خارج و قطع کمک‌های مالی جامعه جهانی دچار بحران شده است.

عواقب این بحران اقتصادی برای کشوری که به کمک‌های بین‌المللی وابسته است آنچنان تاثیرگذار بوده که بر اساس گزارش برنامه جهانی غذای سازمان ملل متحد، نزدیک به ۲۳ میلیون از ۳۸ میلیون افغان در حال حاضر با ناامنی غذایی حاد روبرو شده‌اند و سوء تغذیه در این کشور رو به افزایش است.

ترکیبی از همه گیری ویروس کرونا، خشکسالی شدید و تسلط طالبان نیز بسیاری را بیکار کرده است و کاهش ارزش پول باعث افزایش قیمت مواد غذایی شده است.

هر دلار در اوایل ماه اوت سال جاری معادل حدودا ۸۰ افغانی بود و این قیمت در ماه اکتبر به حدود ۹۰ افغانی رسید. این قیمت هفته گذشته برای مدت کوتاهی از ۱۱۰ به ۱۲۳ در روز دوشنبه افزایش یافت و هم اکنون در حدود ۱۰۴ افغانی است. روز پنجشنبه هر دلار در ازای ۱۰۰ افغانی معامله می‌شد.

به شبکه تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید.

مطالب مرتبط