سقوط ارزش افغانی و دشواری‌های دوچندان برای افغا‌ن‌ها

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
بازار ارز هرات در افغانستان
بازار ارز هرات در افغانستان   -   کپی رایت  Mstyslav Chernov/mstyslav chernov

ارزش پول افغانستان در حال سقوط است و بحران اقتصادی شدید این کشور را تشدید می‌کند، کشوری که بیش از نیمی از اهالی آن دسترسی به غذای کافی ندارند.

در اوایل این هفته افغانی تنها در عرض یک روز بیش از ۱۱ درصد از ارزش خود را در برابر دلار آمریکا از دست داد. این نوسان شدید نرخ ارز تا حدودی جبران شد اما بازار همچنان بی‌ثبات است و کاهش ارزش تاثیر زیادی در زندگی افغان‌ها دارد.

اقتصاد افغانستان از زمان به قدرت رسیدن طالبان در اواسط ماه اوت با انسداد میلیاردها دلار دارایی‌های این کشور در خارج و قطع کمک‌های مالی جامعه جهانی دچار بحران شده است.

عواقب این بحران اقتصادی برای کشوری که به کمک‌های بین‌المللی وابسته است آنچنان تاثیرگذار بوده که بر اساس گزارش برنامه جهانی غذای سازمان ملل متحد، نزدیک به ۲۳ میلیون از ۳۸ میلیون افغان در حال حاضر با ناامنی غذایی حاد روبرو شده‌اند و سوء تغذیه در این کشور رو به افزایش است.

ترکیبی از همه گیری ویروس کرونا، خشکسالی شدید و تسلط طالبان نیز بسیاری را بیکار کرده است و کاهش ارزش پول باعث افزایش قیمت مواد غذایی شده است.

هر دلار در اوایل ماه اوت سال جاری معادل حدودا ۸۰ افغانی بود و این قیمت در ماه اکتبر به حدود ۹۰ افغانی رسید. این قیمت هفته گذشته برای مدت کوتاهی از ۱۱۰ به ۱۲۳ در روز دوشنبه افزایش یافت و هم اکنون در حدود ۱۰۴ افغانی است. روز پنجشنبه هر دلار در ازای ۱۰۰ افغانی معامله می‌شد.

به شبکه تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید.