Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

اعدام روح الله زم؛ «سازمان گزارشگران بدون مرز شواهدی دارد نشانگر آغاز ارتکاب جرم از خاک فرانسه»

روح الله زم در دادگاه ایران
روح الله زم در دادگاه ایران Copyright Ali Shirband/AP
Copyright Ali Shirband/AP
نگارش از یورونیوز
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سازمان گزارشگران بدون مرز در آغاز هفته جاری از دستگاه قضایی فرانسه خواست تا پرونده تحقیق و تفحص درباره پرونده ربایش روح الله زم از فرانسه به عراق به جریان بیفتد. یورونیوز در این باره با نماینده این سازمان گفتگو کرد.

آگهی

گزارشگران بدون مرز در سالگرد اعدام روح الله زم، مدیر کانال تلگرامی آمد نیوز، از مقامات قضایی در پاریس خواست تا درباره ربودن وی از فرانسه به عراق تحقیق و بررسی قضایی را آغاز کنند.

گزارشگران بدون مرز در اعلامی رسمی در آغاز هفته جاری از دادستانی فرانسه خواست تا «تحقیقات جدی برای روشن شدن همه حقیقت» در این باره انجام شود.

اما چه ارتباطی بین اعدام روح الله زم در خاک ایران و بازگشایی پرونده قضایی در فرانسه وجود دارد. رضا معینی، مسئول دفتر ایران و افغانستان و تاجیکستان سازمان گزارشگران بدون مرز در این باره به یورنیوز می گوید که این سازمان از همان زمانی که روح الله زم در عراق ربوده شد خواهان تحقیق و بررسی قضایی و پلیس در این باره شد.»

رضا معینی تاکید می کند که سازمان گزارشگران بدون مرز نزدیک به دوسال روی این پرونده تحقیق کرده و به این نتیجه رسیده است که «روند فریبکاری و اقدام به ربایش روح الله زم در خاک فرانسه انجام گرفته است. بنابراین، این دستگاه قضایی فرانسه است که صلاحیت ملی برای تحقیق و بررسی در این باره دارد.»

به گفته رضا معینی دو نکته اساسی در این درخواست سازمان گزارشگران بدون مرز از دستگاه قضایی فرانسه نهفته است. «نخست آنکه آغاز ارتکاب جرم در فرانسه بوده است و دوم اخبار تایید شده و نشده و همچنین مسائل بسیاری در این پرونده نهفته هست که فرانسه باید درباره آن پاسخگو باشد.»

مسئول دفتر ایران، افغانستان، و تاجیکستان سازمان گزارشگران بدون مرز می گوید: « یکی از مسائل، تحت حفاظت بودن روح الله زم توسط نیروهای امنیتی فرانسوی است. ما(سازمان گزارشگران بدون مرز) دلایل و شواهدی که داریم که روند ارتکاب جرم از فرانسه را مشهود کرده است. با این حال بدلیل اینکه خانواده آقای زم در یکسال گذشته علیرغم درخواست ما خواهان طرح شکایت نبوده اند، برای طرح عملی شکایت نیاز به شاکی و نیاز به شواهد مشروط داشتیم.»

روند فریبکاری و اقدام به ربایش روح الله زم در خاک فرانسه انجام گرفته است. بنابراین، این دستگاه قضایی فرانسه است که صلاحیت ملی برای تحقیق و بررسی در این باره دارد.

رضا معینی در پاسخ به یورونیوز می گوید که «پلیس فرانسه در حال حاضر برخی از وسایل شخصی روح الله زم را در اختیار دارد و با این عنوان عملا روزشمار چگونگی اقدام به فریب و ربایش آقای زم» را می تواند پیگیری کند.

آقای معینی تاکید دارد که «باید روشن و مشخص شود چرا روح الله زم به عراق رانده شد و یا رفت و یا فریب خورد در حالیکه تحت حفاظت نیروهای امنیتی بود. باید مشخص شود و تحقیقات پلیس می تواند حقایق بیشتری را درباره جنایتی که جمهوری اسلامی انجام داده، روشن کند. کسانی هستند که از سمت خانواده آقای زم مورد اتهام قرارگرفتند. همچنین نیروهای پلیس هم رسمی و غیررسمی اعلام کرده اند که ما می دانستیم (در جریان بودیم).

اگر می دانستند که خوب می باید پیشگیری از وقوع جرم می‌کردند. کاری که امروز باید انجام شود همان تحقیق و بررسی است درباره وضعیت شاهدان، واتفاقاتی که انجام گرفته است. در واقع باید وضعیت کسانی که در این مساله ذینفع بوده اند و همچنین شاهدانی که روند ربایش را مشاهده کرده اند مشخص شود.‌»‌

آیا پلیس می دانسته است که دعوتنامه استرالیای آقای زم جعلی است؟ بنابر اطلاعاتی که ما داریم. بله. حتی پلیس مشکوک به این مساله بوده است. زمانی که آقای زم را به سفارت‌(استرالیا) بردند و آنجا مطلع شدند از لحن تمسخر مسئولین سفارت استرالیا، و جعلی بودن دعوتنامه احساس کرده اند که شاید همه اینها تله ای برای ترور روح الله زم باشد.

مسئول دفتر ایران، افغانستان، و تاجیکستان سازمان گزارشگران بدون مرز درپاریس معتقد است «در یکسال گذشته اخبار و شایعاتی از سوی حتی برخی از دیپلمات های فرانسوی مطرح شده که همچنان بی جواب مانده اند و کسی آنها را رد و یا تکذیب نکرده است.»‌

یکی از مهم ترین نکاتی که سازمان گزارشگران بدون مرز را در موضع طرح شکایت قرار داده روند دعوت از روح الله زم به استرالیا و سپس عراق است.

رضا معینی می گوید: « آیا پلیس می دانسته است که دعوتنامه استرالیای آقای زم جعلی است؟ بنابر اطلاعاتی که ما داریم. بله. حتی پلیس مشکوک به این مساله بوده است. زمانی که آقای زم را به سفارت‌(استرالیا) بردند و آنجا مطلع شدند از لحن تمسخر مسئولین سفارت استرالیا، و جعلی بودن دعوتنامه احساس کرده اند که شاید همه اینها تله ای برای ترور روح الله زم باشد.» مسئول دفتر ایران، افغانستان، و تاجیکستان سازمان گزارشگران بدون مرز تاکید دارد که پس از همه این اتفاقات شک برانگیز فردی که روح الله زم را به این کشور دعوت کرده بار دیگر او را متقاعد می کند که « برای تو دهنی زدن به بقیه به بغداد برود.» آقای معینی تاکید می کند که تمام این اطلاعات در اختیار پلیس قرار دارند.

در چندین دهه گذشته بارها سازمان گزارشگران بدون مرز در پرونده های مختلف آزار و سرکوب و کشتار روزنامه نگاران با دستگاه های قضایی همکاری کرده است. این سازمان که مقر آن در شهر پاریس فرانسه است بارها نسبت به پایمال شدن حقوق و سرکوب روزنامه نگاران ایرانی در ۴ دهه اخیر هشدار داده است.

سازمان گزارشگران بدون مرز به عنوان مثال در رابطه با کشتار خبرنگاران و اعدام های دهه ۶۰ در دادگاه حمید نوری یکی از شاکیان است و اقدام کرده است و اطلاعات بسیار زیادی را به دادستانی داده است.»

رضا معینی در این باره می گوید: «سازمان گزارشگران بدون مرز در مبارزه با جنایت علیه خبرنگاران تا امروز تا جایی که توانسته در پرونده های متفاوت اقدام کرده است. یکی از مشخصه های حکومت ایران همین بخشودگی‌های بین المللی نسبت به کشتارهایی که در دهه نخست انقلاب علیه روزنامه نگاران انجام شده است. اعدام ها و سپس قتل های زنجیره ای و سپس زهرا کاظمی و ستار بهشتی در زندان تا امروز که تعداد این قربانیان به بیش از ۵۰ نفر می رسد.»

وی اضافه می کند: « یکی از وظایف سازمان ما مبارزه با بخشودگی از مجازات است و در این رابطه برای حفظ امنیت خبرنگاران، دستگاه های قضایی را تا آنجایی که بتوانیم به واکنش وادار می کنیم. سازمان گزارشگران بدون مرز به عنوان مثال در رابطه با کشتار خبرنگاران و اعدام های دهه ۶۰ در دادگاه حمید نوری یکی از شاکیان است و اقدام کرده است و اطلاعات بسیار زیادی را به دادستانی داده است.»

به گفته مسئول دفتر ایران، افغانستان، و تاجیکستان سازمان گزارشگران بدون مرز این نهاد «خواهان تحقیق و بررسی درباره وضعیت روزنامه نگاران اعدامی در زندان ها شده است و سپس درباره اعدام و کشتن آقای مختاری و پوینده و پیروز دوانی و زال زاده و مجید شریف و بسیاری دیگر در محافل بین المللی اقدام عملی کرده است تا امروز که درباره آقای زم بدنبال روشن شدن حقیقت است.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اتحادیه اروپا اعدام روح الله زم را محکوم کرد

کری‌خوانی علی‌اف: از مبارزه سرزمین‌های فراساحلی فرانسه علیه «حکومت استعماری» حمایت می‌کنیم

حمله داعش در روسیه، احضار تاجیک‌ها در فرانسه؛ تروریسم اسلامی مهم‌ترین دغدغه پاریس پیش از المپیک است