Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

دادگاه بریتانیا علیه گذرنامه با گزینه «ایکس» برای جنسیت رأی داد

دادگاه بریتانیا علیه پاسپورت جنسیت-خنثی رای داد
دادگاه بریتانیا علیه پاسپورت جنسیت-خنثی رای داد Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بر اساس رأی دادگاه بریتانیا، جنسیت متقاضیان گذرنامه «یکی از جزئیات بیوگرافی» است که با بررسی آن در کنار گواهی تولد یا فرزندخواندگی می‌توان هویت افراد را تایید کرد.

آگهی

دادگاه عالی بریتانیا علیه گذرنامه با گزینه «ایکس» برای جنسیت رأی داد. بر اساس رأی دادگاه بریتانیا، جنسیت متقاضیان گذرنامه «یکی از جزئیات بیوگرافی» است که با بررسی آن در کنار گواهی تولد یا فرزندخواندگی می‌توان هویت افراد را تایید کرد.

پیشتر «کریستی الن کین»، یک فعال بریتانیایی پس از سال‌ها مبارزه علیه سیاست دولت این کشور در مورد صادر نکردن گذرنامه با گزینه «ایکس» برای جنسیت، یک پرونده‌ قضایی در دادگاه عالی بریتانیا گشوده بود.

الن کین استدلال کرده بود که الزام متقاضیان گذرنامه برای نشان دادن مرد یا زن بودن آنها، موازین حقوق بشر را نقض می‌کند. با این حال هیئتی از قضات شکایت او را در دادگاه عالی بریتانیا رد کردند.

رابرت رید، رئیس دیوان عالی بریتانیا بر این نظر است که جنسیت برای اهداف قانونی به رسمیت شناخته شده و در اسناد ثبت شده است. او گفت که در حال حاضر هیچ قانونی در بریتانیا وجود ندارد که مقوله‌ غیرجنسیتی را به رسمیت بشناسد.

خواسته کنشگرانی که برابری همه افراد جامعه از جمله افراد «ال.جی.بی.تی.کیو.آی» (LGBTQI) تلاش می‌کنند، این است که گزینه «ایکس» برای جنسیت در گذرنامه‌ها درج شود.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

آن‌ها بر این نظرند که افراد غیرهمسو با «دوگانه‌گرایی جنسیت» باید امکان انتخاب قانونی گزینه «ایکس» در گذرنامه‌های خود را داشته باشند.

بر اساس گزارش‌های منتشر شده، در حال حاضر چند کشور از جمله کانادا، آلمان، آرژانتین، پاکستان، هند و نپال از گزینه «ایکس» یا «دیگر» در گذرنامه‌هایشان استفاده می‌کنند. آمریکا هم ۲۷ اکتبر اعلام کرد که نخستین گذرنامه با گزینه «ایکس» برای جنسیت را صادر کرده است.

در هر حال الن کین پس از آنکه شکایتش در دادگاه بریتانیا رد شد، گفت که قصد دارد این پرونده قضایی را به دادگاه اروپایی حقوق بشر در استراسبورگ ببرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دانشمندان آلمانی منطقه‌ای از مغز را که هنگام تحریک کلیتوریس فعال می‌شود شناسایی کردند

دادگاه بریتانیا: مرد تراجنسیتی که نوزادی را به دنیا آورده مادر او است

دادگاه عالی اتحادیه اروپا: قانون بازنشستگی تراجنسیتی‌ها در بریتانیا تبعیض‌آمیز است