Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

حکم دیوان اروپایی: زوج‌های همجنس و فرزندانشان باید در کل اتحادیه خانواده محسوب شوند

دیوان دادگستری اتحادیه اروپا: والدین همجنس و فرزندانشان باید در تمام کشورهای عضو این اتحادیه به عنوان خانواده به رسمیت شناخته شوند
دیوان دادگستری اتحادیه اروپا: والدین همجنس و فرزندانشان باید در تمام کشورهای عضو این اتحادیه به عنوان خانواده به رسمیت شناخته شوند Copyright Canva
Copyright Canva
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در حکم عالی ترین نهاد قضایی اتحادیه اروپا آمده است که اگر یکی از کشورهای عضو رابطه‌ای را به عنوان رابطه والد و فرزندی به رسمیت بشناسد دیگر کشورهای عضو نیز باید برای تامین حق رفت و آمد آزاد این کودک در داخل اتحادیه اروپا چنین رابطه‌ای را به رسمیت بشناسند.

آگهی

دیوان دادگستری اتحادیه اروپا روز سه‌شنبه حکمی صادر کرد که براساس آن والدین همجنس و فرزندانشان باید در تمام کشورهای عضو این اتحادیه به عنوان خانواده به رسمیت شناخته شوند.

در حکم عالی‌ترین نهاد قضایی اتحادیه اروپا آمده است که اگر یکی از کشورهای عضو رابطه‌ای را به عنوان رابطه والد و فرزندی به رسمیت بشناسد دیگر کشورهای عضو اتحادیه نیز باید برای تامین حق رفت و آمد آزاد این کودک در داخل اتحادیه اروپا چنین رابطه‌ای را به رسمیت بشناسند.

کالینا ایوانووا و جین جونز، مادران بلغار و بریتانیایی کودکی که در سال ۲۰۱۹ در اسپانیا متولد شد به دیوان دادگستری اتحادیه اروپا شکایت کرده بودند که مقامات بلغارستان با طرح این استدلال که دختر آنها نمی‌تواند «دو مادر داشته باشد» حاضر به صدور شناسنامه برای او نشده‌اند. این در حالی است که هیچ کدام از این دو زن اصالت اسپانیایی ندارند و به این ترتیب بنا به قوانین این کشور اجازه درخواست ملیت و شناسنامه اسپانیایی برای دخترشان نداشتند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

جین جونز نیز متولد جبل‌الطارق است و براساس قانون ملیت بریتانیایی مصوب سال ۱۹۸۱ نمی‌تواند برای فرزندش درخواست ملیت بریتانیایی کند. امری که باعث شده بود کالینا ایوانووا برای فرزند مشترکش با جین جونز از بلغارستان درخواست شناسنامه و ملیت کند.

ازدواج یا شراکت در زندگی همجنسگرایان در بلغارستان جنبه قانونی ندارد. امری که باعث شد مقامات این کشور درخواست صدور شناسنامه برای دختر دو ساله کالینا ایوانووا را رد کنند.

این تصمیم در عمل باعث می‌شد که این دختر خردسال به نام سارا شهروند هیچ کشوری محسوب نشود و برگه هویتی برای خروج از اسپانیا، محل سکونت دو مادرش نداشته باشد. او همچنیند در عمل برای دسترسی به خدمات آموزشی و بهداشتی در آینده با مشکل روبرو می‌شد.

بنا به حکم روز سه‌شنبه دیوان دادگستری اتحادیه اروپا مقامات بلغارستان موظف به صدور گذرنامه این کشور برای این کودک دو ساله هستند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

هافبک سنگالی پاری‌سن ژرمن برای حمایت نکردن از همجنس‌گرایان بازخواست شد

آیا جدا خوابیدن زوج‌ها فوایدی هم دارد؟

یک کودک از چه زمانی باید دوچرخه‌سواری را شروع کند؟