شوهر رهبر اپوزیسیون بلاروس به ۱۸ سال زندان محکوم شد

 شوهر رهبر اپوزیسیون بلاروس به ۱۸ سال زندان محکوم شد
Copyright أ ف ب
Copyright أ ف ب
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سوتلانا تیخانوفسکایا دقایقی پس از انتشار خبر محکومیت همسرش به ۱۸ سال حبس این حکم را محکوم کرد و آنرا «انتقامی» از سوی دولت الکساندر لوکاشنکو خواند.

آگهی

دادگاهی در بلاروس روز سه‌شنبه شماری از مخالفان دولت و منتقدان الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهوری این کشور را به حبس‌های طولانی مدت محکوم کرد.

سرگئی تیخانوفسکی، همسر سوتلانا تیخانوفسکایا، از رهبران اصلی جنبش اپوزیسیون و مخالف سرسخت رئیس جمهوری بلاروس از جمله این افراد است که به تحمل ۱۸ سال حبس محکوم شده است. آقا تیخونفسکی در سال ۲۰۱۹ برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری نامزد شده بود، اما پس از چندی بازداشت شد. سوتلانا تیخانوفسکایا پس از این ماجرا وارد سیاست شد.

آقای تیخانوفسکی از حدود یک سال و نیم پیش در زندان به سر می‌برد و بر اساس حکمی که روز سه‌شنبه از سوی دادگاه صادر شد باید هجده سال دیگر از عمر خود را در حبس بگذراند.

سوتلانا تیخانوفسکایا دقایقی پس از انتشار خبر محکومیت همسرش به ۱۸ سال حبس این حکم را محکوم کرد و آنرا «انتقامی» از سوی دولت الکساندر لوکاشنکو خواند.

وی با انتشار پیامی در شبکه اجتماعی توییتر یادآور شد: «شوهرم سرگئی تیخانوفسکی به ۱۸ سال زندان محکوم شد. دیکتاتور در حال انتقام علنی از قوی‌ترین مخالفان خود است.»

خانم تیخانوفسکایا که در پی سرکوب مخالفان پیشتر از کشورش خارج شده در ادامه تاکید کرد: «تمام جهان نظاره‌گر هستند؛ ما متوقف نخواهیم شد.»

وی دقایقی پیش از صدور حکم دادگاه با انتشار ویدیویی از خود در شبکه‌های اجتماعی، در حالی که در برابر عکس‌هایی از فرزندان و همسرش قرار گرفته بود به سرگئی تیخانوقسکی ابراز عشق و محبت کرده و یادآور شده بود که لحظه‌ای برای دفاع از او که به گفته خانم تیخانوفسکایا اکنون به رهبری برای میلیون‌ها تن از مردم بلاروس تبدیل شده، دریغ نخواهد کرد.

میکولا استاتکویچ، یکی دیگر از مخالفان برجسته دولت بلاروس ست که بر اساس حکم دادگاه به تحمل ۱۴ سال حبس محکوم شده است.

رسانه‌های دولتی در بلاروس ضمن پوشش خبرهای مرتبط با احکام قضایی صادره برای مخالفان اعلام کردند که چهار متهم دیگر به مجازات‌هایی از ۱۵ تا ۱۶ سال زندان محکوم شده‌اند.

سرکوب اعتراض‌های سال گسترده سال گذشته به انتخاب مجدد الکساندر لوکشنکو به عنوان رئیس جمهوری بلاروس سبب شد تا اتحادیه اروپا این کشور را تحت تحریم‌های شدید اقتصادی قرار دهد.

الکساندر لوکاشنکو که از سال ۱۹۹۴ به این سو قدرت را در بلاروس در دست دارد جنبش اعتراضی به نتیجه انتخابات ریاست‌ جمهوری را توطئه برنامه‌ریزی شده خارجی برای زیر سوال بردن اعتبار وی و سرنگونی دولتش قلمداد کرده بود.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ایکائو: به‌زمین نشاندن پروازِ حامل منتقد دولت بلاروس «غیرقانونی» بود