Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

گفتگوی ویژه با «سوتلانا تیخانوفسکایا» چهره جهانی جنبش اعتراضی بلاروس

گفتگوی ویژه با «سوتلانا تیخانوفسکایا» چهره جهانی جنبش اعتراضی بلاروس
Copyright euronews
Copyright euronews
نگارش از Isabelle Kumarیورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

سوتلانا تیخانوفسکایا: «اعتراض از بین نمی رود. همه چیز تغییر کرده است. ما احساس کردیم که متحد هستیم، یک ملت هستیم و به بلاروسی بودن افتخار می کنیم. بنابراین بلاروسی‌ها آماده مبارزه تا پیروزی هستند و مقامات حکومتی باید این موضوع را درک کنند.»

سوتلانا تیخانوفسکایا، چهره جهانی جنبش اعتراضی بلاروس است، معلم مدرسه‌ای که بطور غیرمنتظره‌ای به کانون توجهات تبدیل شد و پس از همسرش که به دنبال دستیابی به ریاست جمهوری کشورش بود و به زندان انداخته شد، ردای رهبری اعتراضات را به دوش انداخت.

سوتلانا تیخانوفسکایا اکنون در لیتوانی در تبعید زندگی می کند اما او از آنجا هم توانسته است جنبش اعتراضی را پیش ببرد و با رهبران اتحادیه اروپا دیدار کند. او تلاش دارد که پس از انتخابات مناقشه‌انگیز ماه اوت، راهی برای برون رفت کشورش از این وضعیت پیدا کند.

یورونیوز: سوتلانا تیخانوفسکایا، خیلی متشرکم که با ما هستی. ابتدا می خواهم در مورد حکم دستگیریی که از طرف روسیه برای شما صادر شده صحبت کنم. وقتی فهمیدید واکنش‌تان چه بود؟

تیخانوفسکایا: «چیزی را تغییر نداد. این مشکل آنهاست. ما در تلاش برای پیروزی هستیم تنها پس از پیروزی می توانم به کشور برگردم. همین.»

یورونیوز: سوتلانا، چه حسی به شما دست می دهد هنگامی که می دانید دشمنی مانند روسیه دارید که می خواهد مانع شما در تلاش‌تان برای آوردن دموکراسی به کشورتان شود؟

تیخانوفسکایا: «می دانید که مسئله با روسیه نیست بلکه با بلاروس است. ما درباره بلاروس صحبت می کنیم و توجه‌مان به بلاروس است نه روسیه. مسئولیت ما این است که این بحران سیاسی را در داخل بلاروس حل کنیم.»

یورونیوز: بنابراین وقتی روسیه دستور بازداشت شما را می دهد، نمی ترسید؟

تیخانوفسکایا: «نه».

یورونیوز: شما زن خیلی شجاعی هستید. شما با تعداد زیادی از رهبران اتحادیه اروپا از جمله آنگلا مرکل، اینجا در براتیسلاوا ملاقات کرده‌اید. شما همچنین با امانوئل ماکرون صحبت کرده‌اید. آنها چه تعهدات ملموس و عملی به شما دادند؟

تیخانوفسکایا: «تمام رهبرانی که ملاقات کردم به شدت از مردم بلاروس حمایت می کنند. آنها درک می کنند که ما برای چه می جنگیم و چرا آنها این کار را می کنند و اینکه ما در پایان این مبارزه چه می خواهیم. در حال حاضر من خواستار میانجیگری در سازماندهی مذاکرات با مقامات‌مان هستم بنابراین من درخواستم این است که اگر آنها می توانند چنین میانجیگریی پیش بگیرند و من فکر می کنم که آنها در این زمینه می توانند یاری مان کنند.»

یورونیوز: شما می خواستید که آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان میانجیگری کند آیا او جواب مثبت داد؟‌

تیخانوفسکایا: «او گفت که تمام تلاشش را برای کمک به ما در این ماجرا انجام خواهد داد.»

یورونیوز: چطور؟‌

تیخانوفسکایا: «فقط برای تماس تلاش کنند تا ببینیم چه را‌ه حلی پیدا می شود زیرا او سیاستمداری باتجربه است و می داند چگونه بهتر است سازماندهی کرد اگر در کل ممکن باشد. شاید در وضعیتی که آنها در حال سازماندهی میانجیگری هستند اتفاق دیگری بیافتد و ما ببنیم که راه‌حل دیگری از این شرایط ظهور کند. ما پیام‌هایی به کشورها می فرستیم که نیاز به کمک داریم اما ما در داخل کشور فعالیت می کنیم چه میانجیگری امکانپذیر شود یا نه.»

یورونیوز: این یک مسئله داخلی در بلاروس است اما روسیه باید بخشی از راه‌حل باشد. چگونه می خواهید ولادیمیر پوتین را وارد میدان کنید؟

تیخانوفسکایا: «ما باید مردم روسیه و کرملین را از هم تفکیک کنیم زیرا ما با مردم روسیه دوست هستیم و در آنجا اقوام و دوستانی داریم و در آینده پس از آمدن رئیس جمهوری جدید به بلاروس، می خواهیم این رابطه و روابط تجاری ادامه یابد. ما برای همیشه همسایه هستیم و می خواهیم حتی این روابط را با روسیه گسترش دهیم. اما حیف است که که کرملین از رژیم فعلی بلاروس حمایت می کند، اما ما نمی توانیم در این مورد کاری کنیم. ما آماده گفتگو و مشتاق گفتگو با کرملین هستیم. حیف است که در حال حاضر هیچ ارتباط بین ما برقرار نیست.»

یورونیوز: سوتلانا، شما تصاویری از نقض حقوق بشر در کشورتان نمایش دادید.هر هفته صدها نفر از معترضان بازداشت می شوند. آیا می خواهید که رئیس جمهوری لوکاشنکو در دادگاه کیفری بین‌المللی محاکمه شود؟

تیخانوفسکایا: «باید یکی از موضوعات مذاکرات باشد زیرا اگر..»

یورونیوز: یعنی این موضوعی است که قابل مذاکره خواهد بود؟

تیخانوفسکایا: «مسلما. زیرا راحت تر است که بگذاریم او برود، ما حس انتقامجویی نداریم. ما فقط خواستار ساختن کشوری جدید هستیم، می خواهیم یک کشور دموکراتیک بسازیم. اگر راهی برای او وجود داشته باشد که برود جایی، کنار ساحلی و ووقتش را آنجا بگذارند، فکر می کنم که این کار می تواند انجام شود.»

یورونیوز: آیا نگران نیستند که جنبش اعتراضی که هفته ها ادامه یافته است و جمعیت زیادی را به خیابانها آورده است ، اگر تغییری ایجاد نشود و اگر جامعه جهانی از شما به شیوه‌ای که تمایل دارید حمایت نکند، این جنبش خاموش شود؟‌

تیخانوفسکایا: «جنبش اعتراضی از بین نخواهد رفت. تظاهرات ممکن است به دلیل وضعیت آب و هوا و یا عوامل دیگر فروکش کند، واقعا نمی دانم اما اعتراض از بین نمی رود زیرا مردم ما هرگز به آن وضعیت بردگی که در ۲۶ سال گذشته عادت کرده بودیم در آن زندگی کنیم، باز نخواهند گشت. همه چیز تغییر کرده است. ما احساس کردیم که متحد هستیم، یک ملت هستیم و به بلاروسی بودن افتخار می کنیم. بنابراین بلاروسی‌ها آماده مبارزه تا پیروزی هستند و مقامات حکومتی باید این موضوع را درک کنند.»

یورونیوز: به من بگو که آنچه برای فرزندانت اتفاق افتاده است را چگونه توضیح می دهی؟ آنها اتفاقات زیادی از سر گذرانده‌اند. پدرشان در زندان است. مادرشان ناگهان راهی سفر شد. آنها بچه ‌های کوچکی هستند. من خودم بچه دارم. چطور اینها را برایشان توضیح می دهی؟

تیخانوفسکایا: «دختر کوچکترم ۵ سال دارد. او نمی فهمد که پدرس در زندان است. اما شرایط برای او خیلی بد است زیرا او بسیار دلتنگ پدرش است و هر شب سوال مشابهی می پرسد که کی پدرم میاد؟ دلم خیلی برایش تنگ شده. و من باید برایش توضیح دهم که او در سفر کاری است، متاسفم ،اما او خیلی خیلی زود برمیگردد. و هر شب همین داستان را داریم. پسر بزرگم می داند که پدرش کجاست اما او زیاد از من سوال نمی پرسد او به اندازه کافی بزرگ است که بفهمد و این دردناک است. در هر حال به شکلی وضعیت را مدیریت می کنیم .»

یورونیوز: چگونه می توانید با همه این فشارها کنار بیایید؟ شما به تازگی چنین تغییرات عظیمی را از سر گذرانده‌اید. شما ناگهان به یک چهره شناخته شده جهانی تبدیل شدید، چطور با این شرایط مواجه می شوید؟

تیخانوفسکایا: «ما زن هستیم. ما قوی هستیم. ما بسیار قویتر از آنچیزی هستیم که مردم درباره زنان فکر می کنند. مردم من، الهام بخش من هستید و این چیزی است که به من قدرت می دهد که پیش بروم.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تظاهرات بزرگ در بلاروس زیر سایه «تهدید به شلیک گلوله‌های واقعی»

افشای آمادگی بلاروس در تامین زیرساخت ریلی ماشین جنگی روسیه و نگرانی از بازشدن جبهه جدید علیه اوکراین

برگزاری انتخابات پارلمانی به سبک بلاروس؛‌ لوکاشنکو همزمان برای هفتمین دوره ریاست جمهوری‌ خیز برداشت