Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

بلاروس تیخانوفسکایا را به دلیل فراخوان نقض قانون اساسی تحت پیگرد قرار داد

سوتلانا تیخانوفسکایا، رهبر مخالفان بلاروس
سوتلانا تیخانوفسکایا، رهبر مخالفان بلاروس Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از مسعود سالاری
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بر اساس یک توافقنامه منطقه‌ای که این کشور به همراه بلاروس آن را امضا کرده‌اند، تیخانوفسکایا در سیاهه افراد تحت پیگرد مسکو نیز قرار گرفته است.

آگهی

دولت بلاروس نام سوتلانا تیخانوفسکایا، رهبر مخالفان این کشور را که در تبعید به سر می‌برد، به اتهام فراخوان برای نقض قانون اساسی در این کشور در فهرست افراد تحت پیگرد قرار داد.

این خبر را وزارت کشور روسیه، متحد نزدیک الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهوری بلاروس در روز جمعه ۱۶ اکتبر (۲۵ مهر) اعلام کرد.

تیخانوفسکایا اندکی پس از انتخابات جنجال‌برانگیز ۹ اوت (۱۹ مرداد)، به کشور همسایه، لیتوانی گریخته و از آن زمان با رهبران سیاسی اروپا در تماس نزدیک بوده و دیدار کرده است. او که به همراه دیگر منتقدان بلاروس، پیروزی لوکاشنکو را حاصل تقلب در انتخابات می‌داند، از وی می‌خواهد که قدرت را ترک کند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

وزارت کشور روسیه می‌گوید بر اساس یک توافقنامه منطقه‌ای که این کشور به همراه بلاروس آن را امضا کرده‌اند، تیخانوفسکایا در سیاهه افراد تحت پیگرد مسکو نیز قرار گرفته است. خبرگزاری ریانووستی روسیه اعلام کرد این سیاستمدار مخالف تبعیدی در صورت بازداشت و مجرم شناخته شدن ممکن است در بلاروس به ۵ سال زندان محکوم شود.

نیروهای پلیس بلاروس بیش ۱۳ هزار نفر را در جریان سرکوب اعتراض‌های پس از انتخابات بازداشت کردند که برخی از آنها تا کنون آزاد شده‌اند. مخالفان سیاسی اصلی لوکاشنکو یا در زندان هستند یا به خارج از کشور فرار کرده‌اند.

واکنش مخالفان

ظاهرا مخالفان لوکاشنکو از پیش انتظار چنین رویکردی را از دستگاه قضایی کشور داشته‌اند. آنا کراسولینا، سخنگوی رهبر مخالفان بلاروس در واکنش به اقدام دولت مینسک در افزودن نام تیخانوفسکایا به سیاهه افراد تحت تعقیب گفت: «این اقدام کسی را متعجب نمی‌کند. روشن است که رژیم هیچ راه قانونی‌ای برای حفظ قدرت خود ندارد.»

تیخانوفسکایا روز سه شنبه به لوکاشنکو تا ۲۵ اکتبر (۴ آبان) برای استعفا مهلت داد و تهدید کرد در صورت کنار نرفتن او، کشور با اعتصاب‌های فلج‌کننده روبرو می‌شود. او این ضرب‌الاجل را پس از آن اعلام کرد که مقامات مینسک تهدید کردند برای سرکوب اعتراضات ضد دولتی در خیابان از سلاح‌های جنگی استفاده خواهند کرد. انتظار می‌رود اعتراضات گسترده‌تری در این آخر هفته برگزار شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

هشدار دولت بلاروس به معترضان: در صورت لزوم از «گلوله‌های واقعی» استفاده می‌کنیم

افشای آمادگی بلاروس در تامین زیرساخت ریلی ماشین جنگی روسیه و نگرانی از بازشدن جبهه جدید علیه اوکراین

برگزاری انتخابات پارلمانی به سبک بلاروس؛‌ لوکاشنکو همزمان برای هفتمین دوره ریاست جمهوری‌ خیز برداشت