Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

مخالفت‌ها با طرح ممنوعیت نگهداری از حیوان خانگی؛ «به لطف سگم از افسردگی نجات یافتم»

واکنش مردم به احتمال تصویب طرحی علیه نگهداری حیوانات خانگی
واکنش مردم به احتمال تصویب طرحی علیه نگهداری حیوانات خانگی Copyright AFP
Copyright AFP
نگارش از یورونیوز فارسی AFP
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

افسانه، معمار است و به روزهایی از زندگی‌اش اشاره دارد که افسردگی بلای جانش شده بود و داشتن سگ توانست به روند خروج او از بحران افسردگی کمک کند.

آگهی

افسانه، معمار است و به روزهایی از زندگی‌اش اشاره دارد که افسردگی بلای جانش شده بود و داشتن سگ توانست به روند خروج او از بحران افسردگی کمک کند.

حالا مدتی است که زمزمه‌های تصویب طرحی در پارلمان ایران بسیاری از ایرانیان طرفدار نگهداری از حیوانات خانگی را عصبانی و نگران کرده است؛ طرحی با موضوعیت «ممنوعیت نگهداری از حیوانات خانگی» و جریمه صاحب آن در صورت تخلف از قوانین وضع شده.

شهروندان ایرانی و به ویژه آنهایی که حیوانات خانگی از جمله سگ و گربه در منزلشان نگهداری می‌کنند با این طرح و تصویب آن در مجلس شورای اسلامی ایران مخالفند.

افسانه درباره تبعات این طرح برای افرادی مانند او می‌گوید: «مجبور می‌شویم حیوان خانگی‌مان را کمتر بیرون ببریم که این وضعیت هم به ما و هم به حیوان استرس زیادی وارد می‌کند.»

اعلام وصول طرح صیانت حقوق عامه در مقابل حیوانات خطرناک

پارلمان ایران ۱۸ آبان طرح «صیانت حقوق عامه در مقابل حیوانات خطرناک و مضر» را اعلام وصول کرد. این طرح در صورت تصویب به قانون مجازات اسلامی الحاق خواهد شد.

AFP
افسانه معمار است و طرفدار حق نگهداری از حیوانات خانگیAFP

با این حال، این شهروند ایرانی به مادرش اشاره می‌کند که در ابتدا به دلیل باورهای مذهبی از نگهداری سگ امتناع می‌کرد و حالا عاشق او شده است.

موسی غضنفرآبادی، نماینده مجلس نیز می‌گوید: «با کلیات طرح ارایه شده موافقم اما حتما با بندهایی از ‌آن مخالفت خواهم کرد.»

به راه‌انداختن کمپین مردمی و نامه‌نگاری به قالیباف برای جلوگیری از تصویب این طرح

علیرضا که خودش صاحب دو سگ از مخالفان طرح است اما در عین حال از برخی رفتارهای مردم نیز در شکل‌گیری چنین طرحی انتقاد کرده و می‌گوید: «این طرح انسانی نیست و معلوم نیست از کجا آمده است. البته این نکته را بگویم که فقط سگ داشتن نیست، گاهی مردم سگ را بیرون می‌برند و مدفوع آن را جمع نمی‌کنند و این مساله دیگران را اذیت می‌کند و در شکل‌گیری چنین طرح‌هایی نیز موثر است.»

AFP
علی‌رضا می‌گوید آنها که حیوان خانگی دارند باید مسئولیت آن را هم بپذیرندAFP

بعد از اعلام وصول طرح اخیر در مجلس گروهی از هوادران نگهداری از حیوانات خانگی کمپینی به راه انداخته و نامه‌ای به محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس ایران نوشتند و خواستار توقف این طرح شدند.

نماینده مجلس: طرح کنونی بر جرم‌انگاری متمرکز شده است

سمیه رفیعی، نماینده مجلس ایران به خبرگزاری فرانسه گفته «همه‌جای دنیا ضوابطی برای زندگی با حیوانات وجود دارد اما ما از چنین ضوابطی بی‌بهره‌ایم. دولت طرحی را‌ آورده که می‌تواند تمام دغدغه‌ها را در دستور کار قرار دهد تا طرحی که بر موضوع جرم‌انگاری متمرکز شده است. که شاید تصویب آن بهتر باشد چرا که این طرح سویه‌های جرم‌انگاری دارد.»

AFP
سمیه رفیعی، نماینده مجلس ایرانAFP

بر اساس طرح اعلام وصول شده از سوی مجلس ایران قرار است ۴ ماده به قانون مجازات اسلامی اضافه شود.

نام بردن از سگ و گربه در کنار تمساح و مار

در یکی از ماده‌های این طرح آمده: «واردات، تولید، تکثیر، پرورش، خرید و فروش، حمل و نقل و گرداندناعم از پیاده و یا با وسیله نقلیه و نگهداری حیوانات وحشی، نامتعارف، مضر و خطرناک، از قبیل کروکودیل (تمساح)، لاک پشت، مار، سوسمار، گربه، موش، خرگوش، سگ و سایر حیوانات نجس‌العین و میمون ممنوع» است.

AFP
تصویر از ویدیوی خبرگزاری فرانسهAFP

البته مراحل تصویب یک طرح در مجلس زمان‌‌بر است. پس از اعلام وصول در مجلس، طرح پیشنهادی به کمیسیون مربوط به آن می‌رود و بند‌هایی از آن حذف و بندهایی به آن اضافه خواهد شد. این طرح در حال حاضر مخالفانی در مجلس دارد و در عین حال برخی نیز امیدوارند لایحه پیشنهادی دولت جایگزین این طرح «جنجالی» شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سگ کشی در ایران؛ «ضدفرهنگی که در کمتر کشور مسلمانی دیده می‌شود»

بزغاله‌ای با گوش‌های نیم‌متری؛ «بر آن آیات قرآن فوت می‌کنیم تا از چشم بد در امان بماند»

راه‌اندازی آمبولانس حیوانات خانگی در چین