«نه» قاطع مردم کالدونیای جدید در آخرین همه‌پرسی استقلال از فرانسه

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز
سومین و آخرین رفراندوم استقلال کالدونیای جدید
سومین و آخرین رفراندوم استقلال کالدونیای جدید   -   کپی رایت  AP Photo

سومین و آخرین همه‌پرسی استقلال کالدونیای جدید از فرانسه با پاسخ نه اکثریت شهروندان مشارکت کننده در این رفراندوم پایان یافت. با تحریم همه‌پرسی از سوی احزاب استقلال‌طلب، کمتر از ۴۴ درصد واجدان شرایط پای صندوق‌های رای حاضر شدند.

مقام‌های محلی پس از شمارش ۸۴ درصد آرا اعلام کردند ۹۶ درصد به جدایی از فرانسه نه گفته اند. در دو رفراندوم پیشین در سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۲۰ میلادی مشارکت بیش از ۵۰ درصد بود. اکثریت شهروندان در هر سه همه‌پرسی به استقلال «نه» گفتند.

کالدونیای جدید یکی از استان‌های دوردست (فرادریایی/ ماوراء بحار) و از مستعمرات پیشین فرانسه در جنوب شرقی اقیانوس آرام قرار دارد. تلاش برای استقلال این منطقه استراتژیک از فرانسه در سراسر نیمه دوم قرن بیستم از سوی جریان‌های مرکزگریز جریان داشت. این جزیره در سال ۱۹۸۸ برای آخرین بار صحنه رویارویی مسلحانه گروهی از استقلال‌طلبان و ارتش فرانسه بود.

به جز جریان‌های چپ رادیکال، تقریبا تمام احزاب دیگر از این تصمیم حمایت کرده اند. امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه با انتشار پیامی نوشت «فرانسه زیباتر است چون کالدونیای جدید تصمیم گرفت با ما بماند.»

والری پکرس و اریک زمور، دو کاندیدای راست میانه و راست افراطی هم از این رای تاریخی استقبال کردند. دبیرکل حزب سوسیالیست تصمیم به ماندن در فرانسه را به مردم کالدونیای جدید تبریک گفت.

ژان لوک ملانشون، کاندیدای حزب چپ رادیکال فرانسه تسلیم‌ناپذیر با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد نتایج همه‌پرسی به‌دلیل میزان پایین مشارکت مشروع نیست. نمایندگان حزب جدید ضد سرمایه‌داری و حزب پیکار کارگران روز جمعه برای تقویت کارزار تحریم همه‌پرسی به کالدونیای جدید رفته بودند.

با رای نه کالدونیای جدید در سه همه‌پرسی به استقلال، این جزیره طبیعتا برای همیشه جزئی از فرانسه خواهد ماند.