Eventsمناسبت هاپادکست
Loader

Find Us

آگهی

رای منفی کالدونیای‌نو به استقلال؛ مجمع‌الجزایر فرانسوی تحت حاکمیت پاریس باقی می‌ماند

همه‌پرسی استقلال در کالدونیای‌نو
همه‌پرسی استقلال در کالدونیای‌نو Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ساکنان کالدونیای‌نو پیش‌تر در سال ۲۰۱۸ نیز در نخستین همه‌پرسی برای تعیین تکلیف مسئله استقلال به پای صندوق‌های رای رفته و به جدایی از فرانسه «نه» گفته بودند.

آگهی

رای منفی به استقلال، نتیجه دومین همه‌پرسی جدایی از حاکمیت فرانسه است که روز یکشنبه چهارم اکتبر پس از تاخیری یک ماهه به دلیل همه‌گیری بیماری کووید۱۹ در این مجمع‌الجزایر واقع در اقیانوس آرام برگزار شد.

بر اساس نتیجه نهایی این همه‌پرسی ۵۳.۲۶ درصد از رای‌دهندگان با استقلال این منطقه مخالفت کردند؛ با این حال میزان مخالفت با جدایی از فرانسه و بدست گرفتن مستقلانه حاکمیت در مجمع‌الجزایر فرانسوی اقیانوس آرام از نظر آماری نسبت به همه‌پرسی سال ۲۰۱۸ کاهش محسوسی داشته است.

نتایج اولیه این همه‌پرسی پس از شمارش هفتاد درصد برگه‌های رای حکایت از آن داشت که گزینه «نه به استقلال» با کسب ۵۳.۳ درصد آرا در برابر گزینه «موافقت با استقلال» پیشتاز است.

نکته قابل توجه در همه‌پرسی روز یکشنبه مشارکت بالای رای‌دهندگان است که بر اساس گزارش رسانه‌ها و منابع محلی بی سابقه عنوان شده است.

نرخ مشارکت در همه‌پرسی روز چهارم اکتبر ۸۵.۸۵ درصد عنوان شده، حال آنکه دو سال پیش نرخی معادل ۸۱ درصد برای مشارکت واجدین شرایط در همه‌پرسی استقلال اعلام شده بود.

ساکنان کالدونیای‌نو پیش‌تر در سال ۲۰۱۸ نیز در نخستین همه‌پرسی برای تعیین تکلیف مسئله استقلال به پای صندوق‌های رای رفته و به جدایی از فرانسه «نه» گفته بودند.

در رفراندوم دو سال پیش ۵۶.۷ درصد رای دهندگان به گزینه «نه به استقلال» رای داده بودند؛ حال آنکه تنها ۴۳.۳ درصد ساکنان این منطقه موافق جدایی از حاکمیت فرانسه بودند.

رسانه‌های فرانسوی ضمن پوشش گسترده همه‌پرسی روز یکشنبه پس از شمارش اولیه آرا و مشخص شدن نتیجه هفتاد درصد آرا از رای منفی ساکنان کالدونیای‌نو به استقلال خبر داده و تاکید کرده‌اند که شمار افراد موافق با استقلال نسبت به دو سال پیش بیشتر بوده است.

AP Photo
تبلیغ خیابانی شماری از استقلال طلبان در کالدونیای‌نو همزمان با برپایی همه‌پرسیAP Photo

امانوئل ماکرون با انتشار توییتی از رای نه به استقلال کالدونیای‌نو استقبال کرده و یادآور شده که این رای بیانگر وجود حس اعتماد به فرانسه در این منطقه است. آقفای ماکرون همچنین ضمن اعلام شنیدن صدای استقلال‌ طلبان بر تلاش جمعی برای ساخت کالدونیای‌نو در آینده تاکید کرده است.

رئیس جمهوری فرانسه سال ۲۰۱۸ پس از رای منفی ساکنان کالدونیای‌نو به استقلال وعده داده بود که دولتش آزادی و برابری را برای همه شهروندان به طور یکسان تامین کند و برای حل مشکلات باب گفتگو‌های بیشتر گشوده شود.

آقای ماکرون همچنین بدون اشاره به چگونگی طی شدن روند «استعمارزدایی» در این مجمع‌الجزایر گفته بود که «فرانسه بدون کالدونیای‌نو کمتر زیباست.»

با وجود ثبت دومین رای «نه به استقلال» در همه‌پرسی روز چهارم اکتبر، استقلال طلبان در صددند تا رفراندوم دیگری را در سال ۲۰۲۲ برگزار کنند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تولد یک جمهوری تازه در جهان؛ الیزابت دوم شبانه از حاکمیت باربادوس کنار گذاشته شد

کالدونیای نو به استقلال از فرانسه رأی نداد

همه‌پرسی استقلال کالدونیای جدید؛ چالشی راهبردی برای فرانسه