عصبانیت ترامپ از نتانیاهو به دلیل تبریک به جو بایدن: لعنت به تو

Israel US Trump
Israel US Trump Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ترامپ در حالی از تبریک نتانیاهو به بایدن انتقاد کرده که سکوت طولانی مدت «بی بی» در قبال پیروزی جو بایدن و تبریک دیرهنگام او، حتی واکنش‌هایی را در داخل اسرائیل برانگیخت و نگرانی‌هایی را درباره آینده روابط سیاسی اسرائیل و آمریکا بوجود آورد.

آگهی

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری پیشین ایالات متحده در مصاحبه‌ای که بخش‌هایی از آن روز جمعه منتشر شد، به‌شدت به بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر سابق اسرائیل به دلیل پیام تبریکش به جو بایدن پس از پیروزی او در انتخابات ریاست‌ جمهوری سال گذشته تاخت و او را مورد انتقاد قرار داد.

ترامپ در جریان مصاحبه با باراک راوید، خبرنگار اسرائیلی گفت که پیام تبریک نتانیاهو به جو بایدن بسیار سریع و بلافاصله پس از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری آمریکا اعلام شده است؛ یعنی زمانی که ترامپ صحت انتخابات را زیر سوال برده بود و همچنان برای تغییر این نتایج مبارزه می‌کرد؛ مبارزه‌ای که به گفته او تا امروز ادامه دارد.

دونالد ترامپ با اشاره به پیام تبریک نتانیاهو به بایدن گفت: «نتانیاهو خیلی سریع عمل کرد. سریع‌تر از هر کسی. من از آن زمان با او صحبت نکردم. لعنت به او.»

این ادعا در حالی مطرح شده که برخلاف گفته‌های ترامپ، نتانیاهو سال گذشته بسیار دیر به بایدن تبریک گفت و این کار را پس از بسیاری دیگر از رهبران جهان انجام داد. نتانیاهو بیانیه تبریک خود به بایدن را در ۸ نوامبر ۲۰۲۰ میلادی در حساب کاربری شخصی خود در توییتر منتشر کرد.

او همچنین در آن زمان در پیام توییتری دیگری، در قدردانی از ترامپ نوشت: «برای دوستی که با اسرائیل و شخص من نشان دادید، به خاطر به رسمیت شناختن اورشلیم و جولان، برای ایستادگی در برابر ایران، به خاطر توافق‌های صلح تاریخی و تقویت اتحاد آمریکا و اسرائیل به سطحی بی‌سابقه از شما سپاسگزارم.»

مصاحبه ترامپ با این خبرنگار اسرائیلی در ماههای آوریل و ژوئیه انجام شده است و مشروح آن در کتاب عبری زبان این خبرنگار با نام «صلح ترامپ» آمده است. موضوع این مصاحبه، کمک ترامپ و میانجیگری او برای عادی سازی روابط اسرائیل و کشورهای عربی بوده است.

قرار است این کتاب روز یکشنبه وارد بازار شود؛ با این وجود روزنامه اسرائیلی «یدیعوت اخرونوت» گزیده‌هایی از این مصاحبه را روز جمعه منتشر کرد.

ترامپ در این گفتگو ادعا می‌کند که هیچکس به اندازه او به نتانیاهو کمک نکرده و به همین دلیل تبریک نتانیاهو به بایدن برای پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را یک «خیانت» می‌داند.

او با اشاره به نام مستعار نتانیاهو می‌گوید: «هیچ کس به اندازه من برای "بی بی" کار نکرد و من از "بی بی" را دوست داشتم و هنوز هم دوست دارم. من برای نتانیاهو بیش از هر کسی دیگری که سر و کار داشتم، کار کردم. اما از او ناامید شدم. من وفاداری را هم دوست دارم. اولین کسی که به بایدن تبریک گفت نتانیاهو بود. "بی بی" می‌توانست ساکت بماند اما یک اشتباه وحشتناک مرتکب شد.»

واکنش نتانیاهو

دفتر بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر پیشین اسرائیل در اواخر روز جمعه با انتشار بیانیه‌ای به سخنان ترامپ پاسخ داد و توضیح داد که چرا تبریک گفتن پیروزی بایدن مهم است.

در بیانیه این دفتر آمده است: «نخست‌وزیر سابق نتانیاهو واقعاً از کمک بزرگی که رئیس جمهور ترامپ به دولت اسرائیل و امنیت آن کرد، سپاسگزاری می‌کند. او همچنین قدردان اتحاد محکمی است که میان اسرائیل و آمریکا وجود دارد و به همین دلیل برای او تبریک گفتن به رئیس جمهور جدید آمریکا نیز مهم بوده است.»

ترامپ: به خاطر اسرائیل از برجام خارج شدم

دونالد ترامپ همچنین در این مصاحبه اعلام کرد که دلیل خروج او از توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ میلادی با ایران نیز «روابطش با اسرائیل» بوده است و مدعی شد که اگر این کار را نمی‌کرد «اسرائیل شاید تا الان نابود شده بود».

او گفت: «اکنون بایدن در تلاش است که به این توافق برگردد زیرا هیچ ایده‌ای ندارد. اسرائیلی‌ها [در مخالفت با] این توافق جنگیدند و اوباما به آنها گوش نکرد. تصمیم به خروج از توافق به دلیل روابط من با اسرائیل گرفته شد و نه با "بی بی". این کار به دلیل احساسات من نسبت به اسرائیل بود.»

او افزود که در جریان انتخابات آوریل ۲۰۱۹ در اسرائیل نیز با به رسمیت شناختن بلندی‌های جولان به عنوان بخشی از سرزمین اسرائیل، نتانیاهو را نجات داده است و افزود: «من این کار را درست قبل از انتخابات انجام دادم که به او کمک زیادی کرد. اگر من نبودم، او در انتخابات شکست می‌خورد.»

ترامپ در حالی از تبریک نتانیاهو به بایدن انتقاد کرده که سکوت طولانی مدت «بی بی» در قبال پیروزی جو بایدن و تبریک دیرهنگام او که پس از تبریک بسیاری از رهبران جهان انجام شد، حتی واکنش‌هایی را در داخل اسرائیل برانگیخت و نگرانی‌هایی را درباره آینده روابط سیاسی اسرائیل و آمریکا بوجود آورد.

در آن زمان یائیر لاپید، از مخالفان دولت نتانیاهو و وزیر خارجه کنونی، اولین سیاستمدار اسرائیلی بود که به بایدن تبریک گفت. او همچنین سکوت نتانیاهو در قبال پیروزی بایدن را عملی «بزدلانه و شرم آور» توصیف کرد که «به منافع اسرائیل لطمه می‌زند».

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

توضیحات کاخ سفید درباره چرایی تماس نگرفتن بایدن با نتانیاهو

ترامپ یک گام دیگر به نامزدی ریاست جمهوری آمریکا از سوی جمهوری‌خواهان نزدیک‌ شد

هشدار اف‌بی‌آی: ایالات متحده در حال آماده شدن برای مقابله با تهدیدهای پیچیده و سریع در انتخابات است