عراق پایان «ماموریت رزمی» نظامیان ائتلاف تحت رهبری آمریکا را اعلام کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
نظامیان آمریکایی در عراق
نظامیان آمریکایی در عراق   -  Copyright  AP Photo

عراق روز پنجشنبه اعلام کرد که «ماموریت رزمی» ائتلاف بین‌المللی به رهبری آمریکا در خاک این کشور برای مقابله با جنگجویان داعش پایان یافت.

قاسم اعرجی، مشاور امنیت ملی عراق در حالی این خبر را اعلام کرد که به‌گفته وی نیروهای ائتلاف بین‌المللی به حضور خود در خاک عراق برای ایفای نقش «آموزشی و مشورتی» ادامه خواهند داد. شبه نظامیان عراقی نزدیک به ایران پیش از این بارها خواستار خروج نیروهای آمریکایی شده بودند.

جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا پیش از این ضمن طرح موضوع تغییر ماهیت ماموریت نیروهای ائتلاف بین‌المللی وعده داده بود که «ماموریت رزمی» نظامیان کشورش در عراق تا روز ۳۱ دسامبر (۱۰ دی) به پایان خواهد رسید.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

به گفته قاسم اعرجی رابطه کشورش با ائتلاف بین‌المللی تحت رهبری ایالات متحده از این پس «در زمینه آموزش، مشورت و تقویت ظرفیت‌ها» ادامه خواهد داشت.

به این ترتیب انتشار خبر پایان «ماموریت رزمی» نیروهای ائتلاف بین‌المللی در عمل تغییری در حضور ۲۵۰۰ نظامی آمریکایی در خاک عراق نخواهد داد. این ائتلاف با مشارکت بیش از ۸۰ کشور از جمله فرانسه، بریتانیا و چند کشور عربی در سال ۲۰۱۴ برای مقابله با گروه داعش شکل گرفت.

عراق در ماه دسامبر سال ۲۰۱۷ اعلام کرد که در نبرد با گروه داعش پیروز شده است. با این حال جنگجویان این گروه همچنان حملاتی را در این کشور انجام می‌دهند.