مرگ چهار پیشمرگه‌ کُرد در پی حمله داعش به مناطق شمالی عراق

Islamic State flag in an area after peshmerga regained control of some villages west of Kirkuk
Islamic State flag in an area after peshmerga regained control of some villages west of Kirkuk Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

این سومین حمله ستیزه جویان داعش به مناطق شمالی عراق در کمتر از دو هفته گذشته است و این‌بار آنها یک پایگاه پیشمرگه‌ها را در نزدیکی روستای قره سالم در شمال کرکوک هدف قرار دادند.

آگهی

یک منبع امنیتی عراق روز دوشنبه اعلام کرد که چهار «پیشمرگه‌» نیروهای مسلح اقلیم کردستان عراق در جریان حمله اعضای داعش به مناطق شمالی این کشور کشته و پنج تن دیگر زخمی شده‌اند.

این سومین حمله ستیزه جویان داعش به مناطق شمالی عراق در کمتر از دو هفته گذشته است و این‌بار آنها یک پایگاه پیشمرگه‌ها را در نزدیکی روستای قره سالم در شمال کرکوک هدف قرار دادند.

در بیانیه‌ای که از سوی دولت عراق منتشر شده، بدون ارائه جزئیات حادثه آمده است که «تروریست‌های داعش» شامگاه یکشنبه با حمله به صفوف پیشمرگه‌ها، نیروهای مسلح کردستان عراق را «کشته و مجروح» کرده‌اند.

با این وجود، این منبع امنیتی با شرط ناشناس ماندن اعلام کرد که این حمله «چهار کشته و پنج زخمی بر جای گذاشته که در میان قربانیان، یک افسر با درجه سروانی نیز وجود دارد».

پیش از این در اواخر ماه نوامبر، پنج تن دیگر از نیروهای پیشمرگه در پی بمب‌گذاری‌های اعضای داعش کشته شده بودند. روز پنج‌شنبه ۲ دسامبر نیز داعش مسئولیت حمله به جنوب اربیل را که در جریان آن سه غیرنظامی و ۹ پیشمرگه کشته شدند بر عهده گرفت.

پس از حمله ۲ دسامبر، نیروهای پیشمرگه و مقامات امنیتی عراق در بغداد تشکیل جلسه دادند و درباره ایجاد «هماهنگی در فعالیت‌هایشان روی زمین با حملات نیروی هوایی ارتش عراق» به توافق رسیدند.

اگرچه داعش در سال ۲۰۱۴ میلادی با تصاحب سرزمین‌های بسیاری در عراق و سوریه قدرت قابل توجهی یافت و ابوبکر بغدادی نیز خود را «خلیفه» خواند، اما عمر این قدرت دیری نپایید و با آغاز حملات ائتلاف بین‌المللی به رهبری آمریکا، سرزمین‌های تصاحب شده آزاد شدند و تشکیلات سیاسی داعش نیز فروپاشید.

سرانجام دولت عراق در پایان سال ۲۰۱۷ میلادی با بازپس گیری آخرین بخش‌های خاکش، پایان عمر داعش را اعلام کرد. با این وجود اعضای این گروه تندروی اسلامگرا به حضور مخفیانه خود در عراق ادامه دادند و هر از گاه دست به حمله علیه روستاییان و نیروهای امنیتی این کشور می‌زنند.

بر اساس گزارش سازمان ملل در اوایل سال ۲۰۲۱ میلادی، گروه داعش همچنان در دو کشور عراق و سوریه حدود ۱۰ هزار جنگجوی فعال دارد که بویژه در مناطق مرزی دست به حملات خونین می‌زنند.

پیش از این آخرین حمله بزرگی که داعش در عراق مسئولیت آن را بر عهده گرفت، در ماه ژوئیه روی داده بود. در آن زمان داعش بازاری در منطقه شیعه‌نشین بغداد را هدف قرار داد و حدود ۳۰ نفر را کشت.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نیروهای دموکراتیک سوریه: زندان غویران را از داعش پس گرفتیم

سومین روز نبرد نیروهای کُرد و داعش در سوریه؛ درگیری‌ها بیش از ۷۰ کشته بر جای گذاشت

بغداد در رقابت با اقلیم کردستان، خط لوله نفت کروک-جیهان را بازگشایی می‌کند