بنگلادش: حکم اعدام برای ۲۰ نفر به اتهام مشارکت در قتل یک دانشجوی منتقد دولت

Bangladeshi students form a human chain to protest against terrorism in Dhaka
Bangladeshi students form a human chain to protest against terrorism in Dhaka Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

جسد ابرار فهد ۲۱ ساله، در اکتبر سال ۲۰۱۹ میلادی در خوابگاهش در دانشگاه مهندسی و فناوری بنگلادش پیدا شد.

آگهی

دادگاهی در بنگلادش روز چهارشنبه ۲۰ نفر را به اتهام قتل دانشجویی در سال ۲۰۱۹ میلادی به دلیل انتقاد از دولت در رسانه‌های اجتماعی، به اعدام محکوم کرد.

این خبر از سوی عبدالله ابو، دادستان پرونده اعلام شد. او به خبرگزاری فرانسه گفت: «۲۰ نفر به اتهام قتل ابرار فهد به اعدام و پنج نفر دیگر به حبس ابد محکوم شدند.»

جسد ابرار فهد ۲۱ ساله، در اکتبر سال ۲۰۱۹ میلادی در خوابگاهش در دانشگاه مهندسی و فناوری بنگلادش واقع در شهر داکا، پایتخت پیدا شد.

او چند ساعت قبل از مرگش در فیسبوک انتقاداتی را علیه شیخ حسینه، نخست‌وزیر بنگلادش منتشر کرد چراکه خانم نخست‌وزیر به تازگی توافقنامه‌ای را در موضوع آب‌های سرزمینی با هند امضا کرده بود.

ابرار فهد پس از این انتقادات از سوی ۲۵ تن از دانشجویان که عضو یک سازمان دانشجویی موسوم به «لیگ چاترا» با نام قدیمی «لیگ دانشجویی پاکستان شرقی» بودند، به مدت ۶ ساعت با چوب کریکت و دیگر ابزار مورد ضرب و شتم قرار گرفت و درنهایت جان باخت.

لیگ چاترا، شاخه دانشجویی «عوامی لیگ بنگلادش» حزبِ در قدرت در این کشور است که در ۱۹۴۸ میلادی توسط شیخ مجیب‌الرحمن، بنیان‌گذار کشور بنگلادش و پدر نخست‌وزیر کنونی تاسیس شد.

برکت الله، پدر ابرار فهد پس از صدور این حکم مقابل خبرنگاران حاضر در دادگاه گفت: «من از این حکم خوشحالم، امیدوارم احکام به زودی اجرا شود.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آتش سوزی در یک کشتی در بنگلادش دست‌کم ۳۹ کشته و ۷۵ مجروح به‌جا گذاشت

۱۰ سال زندان؛ دادگاه بنگلادش دورۀ محکومیت نخست‌وزیر پیشین را دو برابر کرد

واکنش‌ها به حکم اعدام توماج صالحی؛ اسماعیلیون: به خیابان‌ها برمی‌گردیم