دست‌کم چهار غیرنظامی در اثر انفجار یک موتورسیکلت در بصره عراق جان باختند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
عکسی آرشیوی از انفجار دیگری در بصره در سال ۲۰۱۴
عکسی آرشیوی از انفجار دیگری در بصره در سال ۲۰۱۴   -  Copyright  AP Photo

نیروهای امنیتی عراق اعلام کردند در پی انفجاری که در مرکز شهر بصره در جنوب این کشور رخ داد، دست‌کم چهار نفر کشته شدند.

اسد عیدانی، فرماندار بصره در جمع خبرنگاران گفت که یک موتور سیکلت در نزدیکی یک بیمارستان بزرگ در مرکز شهر منفجر شده است. وی تاکید کرد که رد پای داعش در این حمله دیده می‌شود.

هنوز مشخص نشده است که آیا بمب روی موتورسیکلت کار گذاشته شده بود یا اینکه بمب‌گذاری، انتحاری بوده است. فرماندار بصره تصریح کرد که دو خودروی مجاور موتورسیکلت بر اثر این انفجار دچار حریق شدند.

واحد رسانه‌ای بخش امنیتی عراق (خلية الإعلام الأمني) در بیانیه‌ای اعلام کرد که بر اثر آتش سوزی دو خودروی مجاور موتورسیکلت، چهار نفر کشته و چهار نفر زخمی شدند.

طبق گفته این نهاد، گروه‌های امداد و نجات و نیروهای پزشکی قانونی در محل انفجار حضور داشتند و پس از تکمیل تحقیقات جزییات بیشتر درباره ماهیت انفجار منتشر خواهد شد.

انفجار در بصره در سال‌های اخیر به ندرت اتفاق افتاده است. اکثر جمعیت بصره نفت خیر را شیعیان تشکیل می‌دهند.

هیچ گروه و فردی بلافاصله مسئولیت این انفجار را برعهده نگرفت.

آخرین حمله تروریستی بزرگی که داعش در ماه ژوئیه در عراق مسئولیت آن را برعهده گرفت بازاری در منطقه شیعه نشین صدر بغداد بود که حدود ۳۰ نفر کشته شدند.

پس از انتخابات پارلمانی ۱۰ اکتبر که در آن مقتدی صدر، روحانی شیعه بزرگترین برنده ظاهر شد، بی‌ثباتی سیاسی در عراق افزایش یافته‌ است. گروه‌های مسلح شیعه نزدیک به ایران حدود دو سوم کرسی‌های پارلمانی خود را از دست دادند و مدعی تقلب در انتخابات هستند.