یکی از مظنونان به قتل جمال خاشقجی در فرودگاه پاریس دستگیر شد

جمال خاشقجی
جمال خاشقجی Copyright آسوشیتدپرس
Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

فرد مظنونی که گمان می‌رود از اعضای تیمی است که جمال خاشقچی، روزنامه‌نگار منتقد عربستان سعودی را در کنسولگری این کشور در استانبول به قتل رساند، در فرودگاه پاریس دستگیر شد.

آگهی

فرد مظنونی که گمان می‌رود از اعضای تیمی است که جمال خاشقچی، روزنامه‌نگار منتقد عربستان سعودی را در کنسولگری این کشور در استانبول به قتل رساند، در فرودگاه پاریس دستگیر شد.

خبرگزاری فرانسه به نقل از منابع قضایی و فرودگاهی در فرانسه نام این فرد را خالد العتيبی اعلام کرد و یادآور شد که این شهروند ۳۳ ساله عربستانی هنگامی که قصد داشت در فرودگاه شارل دو گل با هواپیما از پاریس به مقصد ریاض پرواز کند از سوی پلیس مرزی بازداشت شد.

منابع پلیس به خبرگزاری رویترز گفتند که قرار بازداشت این فرد به ظن دست داشتن در قتل روزنامه‌نگار سعودی پیش‌تر از سوی ترکیه صادر شده و وی از سوی اینترپل تحت تعقیب بود.

برخی رسانه‌های فرانسوی نیز با استناد به منابع آگاه اعلام کردند که خالد العتیبی عضو سابق گارد سلطنتی عربستان بوده و قرار بازداشت وی سال ۲۰۱۹ توسط دستگاه قضایی ترکیه صادر شده بود.

به گفته یک منبع پلیس، دادستانی فرانسه به زودی روند استرداد این فرد به ترکیه را آغاز خواهد کرد. این مظنون به دست داشتن در قتل جمال خاشقجی تا روز چهارشنبه در بازداشت موقت قضایی به سر می‌برد و سپس برای ابلاغ رسمی حکم بازداشت به وی به دادسرا معرفی خواهد شد.

جمال خاشقجی، از روزنامه‌نگاران نزدیک به دستگاه حاکمه در عربستان که سپس به منتقد جدی حاکمان در این کشور تبدیل شد دوم اکتبر ۲۰۱۸ توسط گروهی از ماموران امنیتی اعزامی توسط ریاض در کنسولگری این کشور در استانبول به قتل رسید.

جسد تکه‌تکه شده این روزنامه‌نگار منتقد ریاض سپس توسط همان ماموران که خالد العتيبی نیز می‌تواند یکی از آنها باشد از کنسولگری خارج شد و هنوز نیز ردی از آن پیدا نشده است.

عربستان که ابتدا هرگونه دخالت در قتل جمال خاشقجی را انکار می‌کرد زیر فشار افکار عمومی و افشاگری‌های صورت گرفته از سوی دستگاه امنیتی ترکیه سرانجام اعتراف کرد که عواملی از داخل حکومت خودسرانه دست به این جنایت زده‌اند.

ریاض سپاس با برپایی یک دادگاه غیرشفاف پنج شهروند این کشور را به اتهام دست داشتن در این ماجرا به اعدام و سه تن دیگر را به حبس ابد محکوم کرد.

سرویس‌های اطلاعاتی آمریکا پیش‌تر در گزارشی محرمانه به کنگره که جزئیات آن ماه مارس منتشر شد اعلام کرده بودند که محمد بن‌ سلمان، ولیعهد عربستان در جریان طراحی نقشه قتل جمال خاشقجی قرار داشته است.

اتهام دست داشتن محمد بن سلمان در این ماجرا که حکومت عربستان آنرا قاطعانه رد می‌کند، بارها از سوی نهادهای حقوق‌بشری و سازمان‌های مدافع حقوق روزنامه‌نگاران مطرح و شکایت‌هایی نیز در این خصوص به دستگاه‌های قضایی غربی و بین‌المللی تسلیم شده است.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آخرین همسر خاشقجی در گفتگو با یورونیوز: جمال به بن‌سلمان خوش‌بین بود

انتقال مهاجران برای «پاکسازی» پاریس در آستانه المپیک خشم شهرداران فرانسه را برانگیخت

مسابقه کارکنان رستوران‌های پاریس برای حمل سریع سینی سفارش مشتری‌ها برگزار شد