گزارشگر سازمان ملل: عربستان مسئول قتل جمال خاشقجی است

جمال خاشقجی
جمال خاشقجی Copyright Reuters
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اگنس کالامارد، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور اعدام‌های فراقانونی روز چهارشنبه ۲۶ ژوئن گفت دولت عربستان سعودی مسئول قتل روزنامه‌نگار سعودی جمال خاشقجی است.

آگهی

اگنس کالامارد، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور اعدام‌های فراقانونی، روز چهارشنبه ۲۶ ژوئن گفت دولت عربستان سعودی مسئول قتل روزنامه‌نگار سعودی جمال خاشقجی است.

خانم کالامارد که در اجلاس شورای حقوق بشر سازمان ملل با حضور ۴۷ عضو این نهاد سخن می‌گفت، قتل خاشقجی را «تایید شده توسط مقامات ارشد» عربستان سعودی دانست.

وی ۱۵ مامور را درگیر در این واقعه عنوان کرد که با «تجهیزات دولتی» آقای خاشقجی را به قتل رساندند. اعدامی که گفته گزارشگر ویژه سازمان ملل نیازمند «منابع مهم مالی و انسانی» بوده است.

جمال خاشقجی، روزنامه نگار نشریه واشنگتن پست، برای آخرین بار در ۲ اکتبر سال گذشته در کنسولگری عربستان سعودی در شهر استانبول ترکیه دیده شد. گمان می‌رود وی به طرز بی‌رحمانه‌ای به قتل رسیده باشد. این در حالی است که هنوز بقایای جسد وی به دست نیامده است.

عربستان سعودی دخالت در این واقعه را تکذیب می‌کند و اتهام را متوجه شماری «افراد خودسر» می‌داند.

گزارشگر سازمان ملل با رد ادعای عربستان سعودی مبنی بر اینکه این قضیه تنها «امری داخلی» بوده است، اظهار داشت که این قتل در خاک ترکیه اتفاق افتاده است و ذیل جرائمی همچون «تجاوز از کنوانسیون وین» و «جرم بین‌المللی» می‌شود.

خانم کالامارد همچنین گفت تحقیقات عربستان نتوانسته است سلسله مراتب مسئول در صدور دستور قتل تا اجرای آن را مشخص کند. وی تاکید کرد «شواهدی جدی» وجود دارد که تحقیقات بیشتر درباره نقش محمد بن سلمان ولیعهد عربستان در این واقعه را ضروری کرده است.

این گزارشگر سازمان ملل با اشاره به جلساتی که در کشورهای ترکیه، آمریکا، آلمان، سوئد و بریتانیا در خصوص تحقیقاتش داشته است، گفت برای حضور در عربستان و برگزاری جلسه در این کشور تا به امروز «هیچ پاسخی» دریافت نکرده است.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

افزایش فشار کاخ سفید بر عربستان برای روشن شدن پروندۀ قتل خاشقجی

وزیر خارجه سوئد: با امیرعبداللهیان درباره پرونده برنامه‌ریزی برای قتل یهودیان گفتگو کردم

کارت حافظه‌ای که زنی در قراری عاشقانه از کامیون دزدید راز قتلی را فاش کرد