افزایش فشار کاخ سفید بر عربستان برای روشن شدن پروندۀ قتل خاشقجی

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
افزایش فشار کاخ سفید بر عربستان برای روشن شدن پروندۀ قتل خاشقجی

یک مقام آمریکایی می‌گوید که دولت دونالد ترامپ فشار بر عربستان را در ارتباط با موضوع قتل جمال خاشقچی افزایش داده است.

این مقام آمریکایی در گفتگو با خبرگزاری رویترز اعلام کرد که کاخ سفید می‌خواهد تمام حقایق پشت پردۀ قتل جمال خاشقچی از سوی دولت عربستان تا پیش از سالگرد قتل او در کنسولگری این کشور در ترکیه، روشن و منتشر شود.

این مقام رسمی دولت ایالات متحده می‌گوید به دلیل انتقادات فراوان از دونالد ترامپ در ارتباط با پرونده جمال خاشقچی، رئیس جمهوری آمریکا تاکید دارد که حذف جمال خاشقچی همچنان مهم‌ترین چالش بین کاخ سفید و ریاض است و ایالات متحده می‌خواهد که حاکمان سعودی هرچه زودتر به این بحران خاتمه دهند.

نمایندگان دموکرات و جمهوریخواه کنگره بارها در گزارش‌های مختلف به نقش پشت پردۀ محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان در قتل جمال خاشقچی اشاره کرده‌اند؛ این درحالی است که بن سلمان مهمترین متحد تجاری و نظامی آمریکا در منطقه خاورمیانه است. 

گروهی از نمایندگان کنگره که در میان آنها نام‌هایی چون برنی سندرز دیده می‌شود، محمد بن سلمان را همچنین مسئول اصلی مرگ شهروندان یمنی و گرسنگی کودکان این کشور می‌دانند.

جمال خاشقجی روزنامه‌نگار، نویسنده و سردبیر پیشین کانال خبری عرب‌ نیوز و سردبیر روزنامه سعودی الوطن در سال ۲۰۱۷ میلادی از عربستان گریخت. او در دوم اکتبر سال ۲۰۱۸ میلادی در کنسولگری عربستان در استانبول مثله شد.

به کانال تلگرام یورونیوز بپیوندید