Eventsمناسبت هاپادکست
Loader

Find Us

آگهی

۲۰ سالگی گردش پول واحد اروپا؛ اسکناس‌های جدید یورو چه زمانی به جریان می‌افتد؟

مراسم گرامیداشت ۲۰ سالگی پول واحد اروپا
مراسم گرامیداشت ۲۰ سالگی پول واحد اروپا Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بانک مرکزی اروپا همزمان با ۲۰ سالگی به جریان افتادن اسکناس‌های یورو تصمیم گرفته تا بازطراحی آنها را با جلب مشارکت عمومی شهروندان ساکن در کشورهای عضو منطقه یورو آغاز کند.

آگهی

بانک مرکزی اروپا همزمان با ۲۰ سالگی به جریان افتادن اسکناس‌های یورو تصمیم گرفته تا بازطراحی آنها را با جلب مشارکت عمومی شهروندان ساکن در کشورهای عضو منطقه یورو آغاز کند.

یورو، پول واحد اروپایی، برای نخستین بار روز اول ژانویه سال ۲۰۰۲ به شکل اسکناس و سکه در اقتصاد ۱۲ کشور عضو اتحادیه اروپا به جریان افتاد. امروزه امروزه یورو پول رایج ۱۹ کشور از ۲۷ عضو اتحادیه اروپاست و به طور مستقیم به زندگی روزانه حدود ۳۴۰ میلیون نفر از ساکنان این ۱۹ کشور گره خورده است.

کریستین لاگارد، رئیس بانک مرکزی اروپا در حاشیه مراسم گرامیداشت ۲۰ سالگی یورو که عصر دوشنبه با حضور مقام‌های کشورهای عضو منطقه یورو در بروکسل برگزار شد، اعلام کرد: «زمان آن رسیده است که ظاهر اسکناس‌های خود را بررسی کنیم تا اروپایی‌ها در هر سنی و از هر طبقه‌ای بتوانند با آن احساس نزدیکی کنند.»

خانم لاگارد توضیح داد که برای عملی کردن این تصمیم با هنرمندان، دانشمندان، مورخان، طراحان گرافیک مشورت خواهد شد و به همین منظور، ابتدا یک گروه مشاوره نیز تنها برای برای انتخاب موضوعات مطرح برای درج در اسکناس‌ها تشکیل می‌شود ولی سپس، ایده‌های مطرح شده به مشاوره عمومی گذاشته می‌شود و پس از آن، ایده‌های نهایی از طریق برگزاری یک مسابقه نقاشی که شرکت در آن برای عموم آزاد خواهد بود، اجرا خواهد شد.

رئیس بانک مرکزی اروپا پیش‌بینی کرد که مجموعه مراحل بازطراحی، چاپ و عرضه اسکناس‌های جدید یورو تا سال ۲۰۲۴ به طول انجامد.

هر چند یورو در اول ژانویه ۱۹۹۹ به عنوان ارز جدید بین‌المللی به بازارهای مالی جهان معرفی شد ولی سکه‌ها و اسکناس‌های فیزیکی یورو در روز نخست ژانویه ۲۰۰۲ به گردش افتاد و تا مارس ۲۰۰۲ به طور کامل جایگزین ارزهای قبلی کشورهای عضو پیمان یورو شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

صدر اعظم اتریش: حق مردم برای نگهداری و استفاده از پول نقد باید در متن قانون اساسی درج شود

اروپایی‌ها به دنبال طرح جدید برای اسکناس‌های یورو هستند؛ پرنده، رودخانه یا لئوناردو داوینچی؟

تقویت یورو و نرخ منفی تورم؛ چالش‌های بانک مرکزی اروپا برای بهبود اقتصاد منطقه یورو