۲۰ سالگی گردش پول واحد اروپا؛ اسکناس‌های جدید یورو چه زمانی به جریان می‌افتد؟

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
مراسم گرامیداشت ۲۰ سالگی پول واحد اروپا
مراسم گرامیداشت ۲۰ سالگی پول واحد اروپا   -   کپی رایت  AP Photo

بانک مرکزی اروپا همزمان با ۲۰ سالگی به جریان افتادن اسکناس‌های یورو تصمیم گرفته تا بازطراحی آنها را با جلب مشارکت عمومی شهروندان ساکن در کشورهای عضو منطقه یورو آغاز کند.

یورو، پول واحد اروپایی، برای نخستین بار روز اول ژانویه سال ۲۰۰۲ به شکل اسکناس و سکه در اقتصاد ۱۲ کشور عضو اتحادیه اروپا به جریان افتاد. امروزه امروزه یورو پول رایج ۱۹ کشور از ۲۷ عضو اتحادیه اروپاست و به طور مستقیم به زندگی روزانه حدود ۳۴۰ میلیون نفر از ساکنان این ۱۹ کشور گره خورده است.

کریستین لاگارد، رئیس بانک مرکزی اروپا در حاشیه مراسم گرامیداشت ۲۰ سالگی یورو که عصر دوشنبه با حضور مقام‌های کشورهای عضو منطقه یورو در بروکسل برگزار شد، اعلام کرد: «زمان آن رسیده است که ظاهر اسکناس‌های خود را بررسی کنیم تا اروپایی‌ها در هر سنی و از هر طبقه‌ای بتوانند با آن احساس نزدیکی کنند.»

خانم لاگارد توضیح داد که برای عملی کردن این تصمیم با هنرمندان، دانشمندان، مورخان، طراحان گرافیک مشورت خواهد شد و به همین منظور، ابتدا یک گروه مشاوره نیز تنها برای برای انتخاب موضوعات مطرح برای درج در اسکناس‌ها تشکیل می‌شود ولی سپس، ایده‌های مطرح شده به مشاوره عمومی گذاشته می‌شود و پس از آن، ایده‌های نهایی از طریق برگزاری یک مسابقه نقاشی که شرکت در آن برای عموم آزاد خواهد بود، اجرا خواهد شد.

رئیس بانک مرکزی اروپا پیش‌بینی کرد که مجموعه مراحل بازطراحی، چاپ و عرضه اسکناس‌های جدید یورو تا سال ۲۰۲۴ به طول انجامد.

هر چند یورو در اول ژانویه ۱۹۹۹ به عنوان ارز جدید بین‌المللی به بازارهای مالی جهان معرفی شد ولی سکه‌ها و اسکناس‌های فیزیکی یورو در روز نخست ژانویه ۲۰۰۲ به گردش افتاد و تا مارس ۲۰۰۲ به طور کامل جایگزین ارزهای قبلی کشورهای عضو پیمان یورو شد.