صدر اعظم اتریش: حق مردم برای نگهداری و استفاده از پول نقد باید در متن قانون اساسی درج شود

کارل نهامر، صدر اعظم اتریش
کارل نهامر، صدر اعظم اتریش Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کارل نهامر، صدراعظم اتریش می‌گوید خواستار درجِ «حق استفاده و نگهداری پول نقد» برای مردم این کشور در متن قانون اساسی است. ایده‌ای که سالهاست حزب راست افراطی آزادی FPO این کشور بر آن تاکید می‌کند.

آگهی

آقای نهامر در گفتگویی به رسانه‌ها گفت که مسئله پول نقد موضوعی مهم برای مردم این کشور است. او همچنین در ادامه افزود: «این برای من مهم است که نگهداری پول نقد در قانون اساسی نوشته شود. من از مگنوس برونز، وزیر دارایی خواسته‌ام تا پیش از نشست با بانک‌ها در ماه سپتامبر پیشنهادی در این رابطه ارائه کند.»

اتریشی‌ها از جمله کشورهایی هستند که در حوزه یورو پول نقد بسیار دوست دارند و در مواقع بحرانی به بانک‌ها هجوم می‌آورند و پول‌های خود را به صورت اسکناس نگهداری می‌کنند. به عنوان مثال در دوران کووید، بسیاری از اتریشی‌ها با مراجعه به بانک‌ها پول‌های خود را خارج کرده و به صورت اسکناس در خانه نگهداری کردند. بسیاری از گردشگران وقتی متوجه می‌شوند که برخی از رستوارن‌ها و کافه‌ها پرداخت با کارت را نمی‌پذیرند شگفت‌زده می‌شوند. 

در حالی که پرداخت با کارت و روش های الکترونیکی به طور فزاینده ای در بسیاری از کشورهای اروپایی غالب شده است، اتریش همچنان به پول نقد وابسته است. دولت می‌گوید سالانه ۴۷ میلیارد یورو از دستگاه‌های خودپرداز در این کشور حدودا ۹ میلیون نفری برداشت می‌شود. 

اکثر نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که حزب دست راستی آزادی با برتری آشکار نسبت به سوسیال دموکرات‌های مخالف و محافظه‌کاران حاکم به رهبری نهامر در رتبه نخست قرار دارند. 

با وجود تضمین‌های مکرر بانک مرکزی اتریش مبنی بر اینکه برنامه‌ای برای حذف پول نقد وجود ندارد حزب آزادی استدلال کرده که حق استفاده از پول نقد و آزادی پرداخت به صورت ناشناس در خطر است.

نهامر در بخش دیگری از صحبت‌های خود گفت: «هر کس باید این فرصت را داشته باشد که آزادانه تصمیم بگیرد که چگونه و با چه چیزی می‌خواهد خرید خود را پرداخت کند؛ از طریق کارت، انتقال بانکی پول نقد و یا در آینده با یورو دیجیتال. این آزادی انتخاب باید برای مردم بماند و من اطمینان می‌دهم که خواهد ماند.»

 تا پیش از این محافظه‌کاران با این ایده دست راستی‌ها مخالف بودند اما به نظر می‌رسد با نزدیک شدن به زمان انتخابات نهامر تصمیم گرفته دست روی یکی از نقاط قوت جریان دست راستی بگذارد. همین مسئله باعث شد تا حزب آزادی به شدت از نهامر انتقاد کند. 

هربرت کیکل رهبر حزب آزادی FPO در بیانیه‌ای در این رابطه گفت: «آیا خجالت نمی‌کشید که ایده‌های خود را از حزب آزادی که ما را شیطانی و افراطی می‌خواندید، می‌دزدید؟»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

برای تغییر قانون اساسی، اکثریت دو سوم پارلمان لازم است این در حالیست که محافظه کاران و حزب آزادی روی هم تنها حدود ۵۵ درصد از کرسی‌های مجلس را در اختیار دارند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جایگاه و مفاهیم زن و خانواده در قانون اساسی ایرلند؛ رای «نه» در صدر آرا همه‌پرسی قرار گرفت

۲۰ سالگی گردش پول واحد اروپا؛ اسکناس‌های جدید یورو چه زمانی به جریان می‌افتد؟

شبکه بین‌المللی چاپ و توزیع اسکناس‌های تقلبی یورو با همکاری یوروپل متلاشی شد