روایت یک خشونت خانگی پر سر و صدا در فرانسه؛ دادگاه به نفع قهرمان جودو رای نداد

مارگو پینو، قهرمان جودوی فرانسه
مارگو پینو، قهرمان جودوی فرانسه Copyright AFP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

این پرونده هفته گذشته به سرعت به جریان افتاد و سه‌شنبه پیش دادگاه اشمیت ۳۸ ساله برگزار شد اما وی این اتهامات را رد کرد. دادستان محلی درخواست یک سال حبس تعلیقی به دلیل «خشونت بسیار جدی» کرد اما قاضی گفت که «مدرک کافی برای مجرمیت» وجود ندارد.

ستارگان دنیای ورزش و همچنین سیاستمداران فرانسه از تبرئه مربی متهم به خشونت خانگی علیه مارگو پینو، قهرمان المپیک در رشته جودو خشم خود را ابراز کردند.

آگهی

پینو، ۲۷ ساله دارنده مدال طالای المپیک توکیو، زمانی که برای طرح شکایت به اداره پلیس مراجعه کرد جراحات جدی روی صورتش از جمله شکستگی بینی داشت.

او گفت که آلن اشمیت، شریک زندگی و مربی‌اش در آپارتمانش در خارج از پاریس به او حمله کرده، بارها او را مورد آزار و اذیت لفظی قرار داده، به او مشت زده، سر او را به زمین کوبیده و سعی کرده او را خفه کند.

پینو گفت که با کمک همسایه‌ها توانست از آپارتمانش فرار کند و با پلیس تماس بگیرد. نیروهای پلیس در آن شب اشمیت را بازداشت کردند و مورد بازجویی قرار دادند.

این پرونده هفته گذشته به سرعت به جریان افتاد و سه‌شنبه پیش دادگاه اشمیت ۳۸ ساله برگزار شد اما وی این اتهامات را رد کرد. دادستان محلی درخواست یک سال حبس تعلیقی به دلیل «خشونت بسیار جدی» کرد اما قاضی گفت که «مدرک کافی برای مجرمیت» وجود ندارد.

قاضی پرونده اعلام کرد: «دادگاهی وجود ندارد که بگوید چه کسی راست می‌گوید، چه کسی دروغ.» با این حال دادستانی درخواست تجدید نظر کرده است.

اشمیت به دادگاه گفت که او اتهامات را صد در صد رد می‌کند و دعوا از سوی پینو شروع شد.

پینو پس از رای دادگاه تصویری از صورت متورم و زخمی خود را در شبکه‌های اجتماعی منتشر کرد و گفت: «چه چیزی کم بود؟ شاید مرگ من در پایان ماجرا؟»

وی تاکید کرد که شاید این جودو بود که او را نجات داد و افکارش به سمت زنان دیگری رفت که نمی‌توانند این را بگویند.

این ماجرا در شب جمعه ۲۶ نوامبر در حومه پاریس رخ داد. اشمیت قرار بود فردای آن روز با هواپیما به اسرائیل برود و در آنجا مسئولیت هدایت تیم جودوی زنان اسرائیل را برعهده بگیرد.

اشمیت پنجشنبه هفته گذشته با کبودی دور چشم در یک نشست خبری گفت که احساس می‌کند از سوی رسانه‌های اجتماعی محاکمه شده است.

خبرگزاری فرانسه
آلن اشمیت، مربی جودوخبرگزاری فرانسه

او گفت که پینو دروغ می‌گوید و همه اتهامات را رد کرد.

آگهی

این مربی جودو اضافه کرد که آن‌ها با هم مشاجره داشتند و پینو به او مشت زد و او را به در کوبیده است.

اشمیت در شرح ماجرا افزود: «او روی من پرید و یقه‌ام را گرفت. عقب رفتم، او من را به سمت در هل داد. به سرم مشت زد. کمی گیج بلند شدم. او باز به من مشت زد و ماجرا شدت گرفت. ما به دیوار، در و رادیاتور برخورد کردیم.»

این مربی جودو گفت که در زندگی‌اش هرگز زنی را کتک نزده است.

پینو و وکیلش یک روز بعد نشست خبری برگزار کردند و این قهرمان جو که روی صورتش پر از کبودی بود روایت خود را از شب حادثه بازگو کرد و توضیح داد چگونه فکر می‌کرد که قرار است بمیرد.

وی گفت: «او موهایم را گرفت، روی زمین کشید، روی من نشست و شروع به کندن موهایم کرد و سرم را به زمین کوبید.» پینو مدعی شد که اشمیت می‌خواست او را خفه کند.

آگهی

او گفت که با خودش فکر می‌کرد باید راهی برای خروج از آپارتمان پیدا کند وگرنه می‌میرد. این قهرمان جودو تصریح کرد که همسایه ها او را نجات دادند.

پینو گفت که اشمیت بارها او را با کلام تحقیر می‌کرد و ماجرای این دفعه نیز همینگونه شروع شد. او گفت که روی تختش دراز کشیده بود و انگشتانش را روی گوشش گرفته بود تا صدای اشمیت را نشنود و سپس ضربات شروع شد.

رکسانا ماراسینئنو، وزیر ورزش فرانسه گفت که از پینو حمایت می‌کند. فدراسیون جودوی فرانسه نیز اعلام کرد که از جراحت‌های پینو شوکه شده است.

کلاریس آگبنیونو هم تیمی پینو در تیم ملی فرانسه نیز گفت که از تصمیم دادگاه تعجب کرده است.

تدی راینر، قهرمان سه دوره المپیک نیز در توییتر نوشت: «همه ما عمیقا از آنچه بر مارگو پینو گذشت متاثر هستیم و از او حمایت کامل می‌کنیم.» وی سپس تاکید کرد چه باید کرد تا صدای قربانیان شنیده شود؟

آگهی

فدراسیون جودوی اسرائیل نیز اعلام کرد که پس از صدور حکم دادگاه تمام ارتباط های خود با آلن اشمیت را به حالت تعلیق درآورده است.

آن ایدالگو، شهردار پاریس و کاندیدای سوسیالیست‌ها در انتخابات ریاست جمهوری فرانسه نیز از مارگو پینو حمایت کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حبس تعلیقی برای نماینده پارلمان فرانسه که به زنش سیلی زد؛ آدریان کتنَنس حاضر به استعفا نشد

«زن‌کشی» در نیس؛ کشف جنازه در صندوق عقب خودرو و بازداشت دوست پسرِ مقتول

گروهی از فعالان حقوق زنان خواستار محرومیت ایران از بازی‌های المپیک ۲۰۲۴ پاریس شدند