آبی جدید فرانسه؛ کدام کشورهای اروپایی پرچم خود را تغییر داده‌اند؟

با کشورهای اروپایی که در طرح و رنگ پرچم‌های خود تغییر ایجاد کرده‌اند آشنا شویم
با کشورهای اروپایی که در طرح و رنگ پرچم‌های خود تغییر ایجاد کرده‌اند آشنا شویم Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مدیر اجرایی الیزه در اوایل ماه گذشته فاش کرد که رنگ آبی استفاده شده در پرچم فرانسه تغییر کرده است. این تغییر بیش از یک سال اتفاق افتاده بود اما کسی متوجه آن نشده بود. در این مطلب برخی از مهم‌ترین تغییرات پرچم در کشورهای اروپایی در طول زمان گردآوری شده است.

آگهی

مدیر اجرایی کاخ الیزه در اوایل ماه گذشته فاش کرد که رنگ آبی استفاده شده در پرچم فرانسه تغییر کرده است. این تغییر بیش از یک سال اتفاق افتاده بود اما کسی متوجه آن نشده بود.

آبی، در پرچم سه رنگ فرانسه به آبی تیره‌تر تغییر کرده است. اکنون این رنگ آبی به پرچم‌هایی که در انقلاب فرانسه استفاده می‌شد نزدیک‌تر است.

تغییر پرچم اغلب در اروپا اتفاق نمی‌افتد اما اگر چنین شود می‌تواند نشانه رویدادهای تاریخی خاص، تغییرات سیاسی یا تنها زیبایی‌شناسی باشد.

در این مطلب برخی از مهم‌ترین تغییرات پرچم در کشورهای اروپایی در طول زمان گردآوری شده است:

فرانسه: آبی تیره‌تر

یورونیوز
فرانسه به سمت آبی تیره‌تر رفتیورونیوز

جای تعجب ندارد که مردم فرانسه متوجه تغییر رنگ نشدند. فرانسه چندین دهه است که بنا بر مناسبت‌ها از رنگ‌های روشن‌تر و تیره‌تر آبی در پرچم خود استفاده می‌کند.

با این حال، این نخستین تغییر رسمی رنگ از سال ۱۹۷۶ است، زمانی که ژیسکار دستن، رئیس جمهوری وقت، رنگ آبی را تغییر داد تا نزدیکتر به رنگ آبی پرچم اتحادیه اروپا باشد.

یونان: رفتن به دل تغییرات

یورونیوز
یونان کشوری است که در طول تاریخ تغییرات زیادی در پرچم خود داده استیورونیوز

یونان یکی از نخستین کشورها در جهان بود که از پرچم‌ها در هر مفهومی استفاده می‌کرد اما این تغییرات بدون تبعات و مشکلات متعدد نبودند.

چندین پرچم غیررسمی در دوره عثمانی وجود داشت که از جمله آن‌ها می‌توان به پرچمی منقش به یک عقاب دوسر بیزانسی قرمز و زرد اشاره کرد.

پیشنهادهایی برای نخستین پرچم مناسب یونان از سوی ریگاس فرایوس، نویسنده و متفکر یونانی در سال ۱۷۹۷ ارائه شد.

این طرح پیشنهادی با مجموعه‌ای از طرح‌هایی که به‌عنوان بخشی از هویت ملی یونان نشان داده می‌شود، بسیار متفاوت بود.

چهار طرح ارائه شده در تصویر بالا، تنها برخی از چندین پرچم مختلف هستند که این کشور در مقاطع مختلف زمانی انتخاب کرده است.

لیختن اشتاین: تاج در گوشه پرچم

یورونیوز
تغییرات در پرچم لیختن‌اشتاینیورونیوز

زمانی که در اوایل قرن هجدهم، لیختن اشتاین به‌عنوان چهارمین کشور کوچک اروپا حق حاکمیت داده شود، یک طرح قرمز و زرد ساده را به‌عنوان پرچم انتخاب کرد.

در اواخر سلطنت شاهزاده آلویس دوم، رنگ‌ها به‌گونه‌ای تغییر یافتند که نشان‌های ملی کشور را منعکس کنند. در طرح جدید رنگ قرمز حفظ اما زرد حذف شد. دو رنگ قرمز و آبی در سال ۱۹۲۱، یک چرخش از حالت عمودی به افقی داشتند. همه چیز خوب بود و خوب تمام شد اما مدت زمان طولانی باقی نماند. وقتی این کشور در حال آماده شدن برای المپیک سال ۱۹۳۶ برلین بود، متوجه یک اشتباه مهم شد. آن‌ها فهمیدند که پرچمشان مشابه با پرچم هائیتی است و ۱۶ سال از این موضوع بی خبر بودند. سال بعد از آن، پرچم منقش به تاج شاهزاده در گوشه بالای سمت چپ شد.

اوکراین: خروج از اتحاد جماهیر شوروی

یورونیوز
اوکراین در زمان اتحاد جماهیر شوروی تغییر اساسی در پرچمش داشتیورونیوز

از نظر تاریخی یکی از رایج‌ترین دلایل تغییر پرچم در اروپا تشکیل و فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی بوده است.

کشورهایی حاضر در اتحاد جماهیر شوروی مجبور بودند در طول دهه ۱۹۲۰ پرچم‌های خود را منقش به نماد کلاسیک چکش، داس و ستاره کنند.

هنگامی که اوکراین در سال ۱۹۹۱ مستقل شد، به دنبال بازگرداندن طرح، نیمی زرد و نیمی آبی در پرچم سال‌های قبل از دهه ۱۹۲۰ خود بود. اما در نهایت تصمیم گرفت رنگ آبی را کمی تغییر دهد و از رنگ آبی دوران اتحاد جماهیر شوروی متمایز کند.

البته این روزها هر دو رنگ آبی دیده می‌شود گرچه پرچم‌ رسمی معمولا دارای رنگ آبی تیره‌تر است.

بریتانیا: علامت شراکت

یورونیوز
پرچم بریتانیا تنها اژدهای ولز را نداردیورونیوز

قبل از تشکیل بریتانیا در سال ۱۷۰۷، هر کشور در بریتانیای کبیر یک طرح جداگانه پرچم داشت. این پادشاهی تقریبا ۱۰۰ سال بدون نمایندگی واقعی از پیوستن کشورهای خود وجود داشته است. اما همه این‌ها در سال ۱۸۰۱ با ایجاد پرچمی واحد تغییر کرد.

آگهی

صلیب سنت جورج انگلستان با صلیب مورب قرمز رنگ سنت پاتریک و آبی پرچم سنت اندرو اسکاتلند ترکیب شد. البته در این میان پرچم ولز گنجانده نشد چراکه پیش از آن، بخشی از «پادشاهی انگلستان» محسوب می‌شد. در نهایت ترکیبی از پرچم‌های انگلیس، اسکاتلند و ایرلند ایجاد شد. این تغییر منعکس‌کننده تغییرات قابل توجه در روابط جغرافیایی و سیاسی بود.

البته هر کشور همچنان از پرچم‌های فردی خود در رویدادهای دولتی، ورزشی و ملی استفاده می‌کند.

جمهوری ایرلند: پرچم جدید در طلوع عید پاک

یورونیوز
زمانی آبی رنگ اصلی پرچم ایرلند بودیورونیوز

اگر کسی از شما بخواهد تا رنگی را انتخاب کنید که بیشتر با جمهوری ایرلند مرتبط باشد بعید است که آبی را انتخاب کنید. با این وجود پرچم‌هایی که قبل از سه رنگ سبز، سفید و طلایی (نارنجی) پرچم فعلی ایرلند وجود داشت بسیار متفاوت بودند. پرچم جدید در طلوع عید پاک سال ۱۹۱۶ معرفی شد.

انحراف هدفمند از طرح‌های آبی کمتر شناخته شده که در طول تاریخ حاکم بودند، برای نشان دادن اتحاد بین ملی‌گرایان و اتحادیه‌گرایان طراحی شده بود.

برای مدت ۳۰۰ سال پرچم ایرلند معروف به «لرد شیپ ایرلند» منقش به سه تاج روی ضمیمه آبی بود. پس از آن به مدت ۱۰۰ سال طرحی شبیه چنگ با ضمیمه آبی جایگزین سه تاج شد.

آگهی

هنوز نیز چنگ را در فرهنگ ایرلندی خواهید دید که مشهورترین آن به‌عنوان لوگوی نمادین گینس است.

دانمارک: افسانه‌ای که پرچم شد

یورونیوز فارسی
دانمارک قدیمی‌ترین طرح پرچم را در اروپا داردیورونیوز فارسی

پرچم دانمارک قدیمی‌ترین پرچم اروپا است که به‌طور مداوم مورد استفاده قرار گرفته است. نخستین بار به‌عنوان یک نماد ملی جمعی در سال ۱۲۱۹ در طول نبرد لیندانیس استفاده شد.

افسانه‌ها حاکی از آن است که یک تکه پارچه قرمز روی یک صلیب سفید از آسمان در طول نبرد سقوط کرد که باعث شد سربازان دانمارکی باور کنند که این نشانه‌ای از جانب خداوند است.

دانمارکی‌ها پرچم خود را برای صدها سال به‌عنوان یک نشان کاملا سلطنتی می‌دیدند. بین سال‌های ۱۸۳۴ تا ۱۸۵۴ شهروندان عادی نباید این پرچم را در خانه‌های خود به نمایش می‌گذاشتند تا اینکه در نهایت حکومت متوجه شد که پرچم می‌تواند گزینه‌ای برای اتحاد در زمان‌های سخت تاریخی باشد.

این پرچم الگوی «صلیب اسکاتلندی» را ارائه کرد و در قرن‌های پس از آن، فنلاند، نروژ، سوئد و ایسلند از سبک‌های مشابه پیروی کردند.

آگهی
هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

راست سنتی فرانسه برای اولین بار یک سیاستمدار زن را نامزد راهیابی به کاخ الیزه کرد

می‌سی‌سی‌پی آخرین ایالت آمریکا که نماد برده‌داری را پرچم خود حذف کرد

«چاره مهار جریان راست ‌افراطی در اروپا جلوگیری از ورود مهاجران غیرقانونی است»