Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

روز جهانی بیماری ایدز؛ هشدار سازمان ملل متحد به تاثیر منفی کرونا بر برنامه ریشه‌کنی ویروس اچ‌‌‌آی‌وی

روز جهانی ایدز
روز جهانی ایدز Copyright Ajit Solanki/Copyright 2021 The Associated Press. All rights reserved
Copyright Ajit Solanki/Copyright 2021 The Associated Press. All rights reserved
نگارش از یورونیوز
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«بحران کرونا،‌ یک فرصت بی‌سابقه را در اختیار ما گذاشت تا از اشتباهات گذشته درس بگیریم و راهبری و سرمایه‌های مورد نیاز را برای تشکیل یک ساختار جهانی متحد کنیم؛ ساختاری که می‌تواند به نابرابری‌های، بیماری ایدز و دیگر پاندمی‌ها در جهان پایان دهد.»

آگهی

سازمان ملل متحد با انشتار گزارشی به مناسبت روز جهانی مبارزه با ایدز نسبت به کافی نبودن تلاش‌های جهانی برای ریشه‌کنی این بیماری تا سال ۲۰۳۰ هشدار داد.

به گفته آژانس مبارزه با ایدز سازمان ملل متحد با وجود دهه‌ها پژوهش علمی تولید واکسن ایدز دستاوردهای بسیار کمی داشته است. بیماری ایدز تنها در سال ۲۰۲۰ میلادی ۶۸۰ هزار قربانی گرفته است.

وینی بیانیاما، مدیر اجرای آژانس مبارزه با ایدز سازمان ملل متحد می‌گوید: «بسیاری از اهمال‌ها برای رویارویی با بیماری ایدز، اثر خود را در جریان شیوع جهانی ویروس کرونا هم نشان داد. این وضعیت نشانگر ضعف بشر برای رویارویی با بیمارهای مسری و همه‌گیر در آینده است.»

سندرم نقص ایمنی اکتسابی (ایدز) یک بیماری مزمن است که در آن ویروس اچ‌‌آی‌وی جان بیمار را با حمله به دستگاه ایمنی بدن، تا پایان عمر تهدید می‌کند. ویروس اچ‌آی‌وی که عامل بیماری ایدز است توان دفاعی بدن در برابر عفونت‌ها را از بین می‌برد.

آژانس مبارزه با ایدز سازمان ملل متحد در ماه ژوئن امسال اهداف جدیدی را برای مبارزه با این بیماری تا سال ۲۰۲۵ تعریف کرد: رساندن خدمات رویارویی با ایدز به ۹۵ افراد محتاج در سطح جهان، کاهش شمار مبتلایان به ویروس اچ‌آی‌وی به کمتر ۳۷۰ هزار مورد در سال و کاهش شمار سالانه قربانیان به کمتر از ۲۵۰ هزار نفر.

با این حال گزارش سالانه سازمان ملل متحد می‌گوید جهان با دستیابی به این اهداف فاصله بسیار زیادی دارد. آهنگ کاهش مرگ‌ومیر ناشی از این بیماری به اندازه کافی برای ریشه‌کن کردن آن، کاهش نیافته است.

۵ اقدام فوری برای جلوگیری از شیوع بیشتر بیماری ایدز

سازمان ملل متحد در گزارش خود از همه کشورهای جهان خواسته است برای جلوگیری از افزایش ابتلا به ایدز و کنترل شیوه جهان‌گیر آن ۵ اقدام رو فورا در دستور کار خود قرار دهند:

  • لوازم ابتدایی پیشگیری از این بیماری نظیر کاندوم و سرنگ تمیز را در اختیار عموم قرار دهند.
  • سرمایه گذاری در بخش بهداشت را افزایش دهند و از کادر خدمات درمانی بیشتر حمایت کنند.
  • ارتباط افرادی که به‌شدت در خطر ابتلا به ایدز هستند، ازجمله مردان همجنسگرا، کارگران جنسی و معتادان تزریقی را با جامعه کمتر کنند.
  • داده‌های مرتبط با شمار بیماران و افراد ناقل را دقیق‌تر برآورد کنند و در اختیار جامعه قرار دهند.
  • استفاده از داروهای ضد ویروس (ضد ویروس‌های پسگرد) را افزایش دهند. این دارو‌ها نقش عمده‌ای در پایین آوردن آهنگ شیوع ویروس اچ‌آی‌وی هستند و یکی از عوامل کنترل نسبی بیماری ایدز بوده اند.

خطر مرگ‌ومیر گسترده بر اثر ابتلا به بیماری ایدز تا سال ۲۰۳۰ و امید به آینده بهتر

سازمان ملل متحد در گزارش خود اعلام کرد شیوع بیماری کووید-۱۹ در جهان مبارزه با ایدز را در سطح جهانی تحت تاثیر قرار داده است. براساس این گزارش اگر سطح اقدامات پیشگیرانه و درمانی در حد سال ۲۰۱۹ باقی بماند، این امکان وجود دارد که ایدز در فاصله سال‌های ۲۰۲۱ تا ۲۰۳۰ ۷میلیون و ۷۰۰ هزار قربانی جدید بگیرد.

آژانس مبارزه با ایدز سازمان ملل متحد با وجود این هشدارها می‌گوید بسیاری از اقدامات احتیاطی که در دوره کووید-۱۹ وارد زندگی بشر شد، می‌تواند برای مبارزه با شیوع ویروس اچ‌آی‌وی و ریشه‌کنی بیماری ایدز به کار گرفته شود: «این بحران،‌ همزمان یک فرصت بی‌سابقه را در اختیار ما گذاشت تا از اشتباهات گذشته درس بگیریم و راهبری و سرمایه‌های مورد نیاز را برای تشکیل یک ساختار جهانی متحد کنیم؛ ساختاری که می‌تواند به نابرابری‌های، بیماری ایدز و دیگر پاندمی‌ها در جهان پایان دهد.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مرد آمریکایی که همزمان به سرطان و ایدز مبتلا بود با روش پزشکی انقلابی درمان شد

ششمین فرد مبتلا به ایدز به شکل «استثنائی» درمان شد

سویه جدید «بسیار خطرناک» ویروس اچ‌آی‌وی در هلند کشف شد