Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

ششمین فرد مبتلا به ایدز به شکل «استثنائی» درمان شد

تست خون برای ویروس ایدز
تست خون برای ویروس ایدز Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

محققان می‌گویند بدن یک بیمار مبتلا به ایدز که با یک روش نوین مورد معالجه قرار گرفته بود، به کلی از ویروس اچ‌آی‌وی پاک شده است.

آگهی

یک مرد که اصطلاحا «بیمار ژنو» لقب گرفته است، تازه‌ترین مورد از بیمارانی است که پس از ابتلا به ویروس اچ‌آی‌وی درمان شده‌اند.

پیش از او، پنج نفر به عنوان درمان‌شدگان بیماری ایدز شناخته می‌شوند. این افراد به ترتیب بیماران برلین، لندن، دوسلدورف، نیویورک و سیتی‌آو‌هوپ کالیفرنیا نام دارند و با استفاده از پیوند مغز استخوان مورد معالجه قرار گرفتند.

این شش فرد که همگی‌شان از سرطان خون رنج می بردند، از یک پیوند سلول‌های بنیادی بهره‌مند شدند که سیستم ایمنی بدن آنها را عمیقاً مرمت و نوسازی می‌کرد.

بیمار ژنو، که در سال ۱۹۹۰ به ایدز مبتلا شده بود، در بیانیه‌ای گفت: «آنچه برای من اتفاق افتاده بسیار باشکوه و جادویی است.»

او تا نوامبر ۲۰۲۱ از داروهای ضد رتروویروسی (سرکوبگر میزان ویروس در بدن) استفاده می کرد، اما از آن تاریخ و پس از دریافت پیوند مغز استخوان پزشکان به او توصیه کردند استفاده از آن دارو را متوقف کند.

محققان در مورد بیمار ژنو، بر خلاف موارد قبلی، از پیوند جهش نادر ژنی مسدودکننده ویروس موسوم به «CCR5» استفاده نکردند. این پیوند مانع از ورود ویروس به سلول‌های بدن فرد می‌شد و نبود آن بدین معنی است که ویروس همچنان می‌توان بدن فرد را مورد تهاجم قرار دهد.

محققان فرانسوی و سوئیسی در یک کنفرانس مطبوعاتی در شهر بریزبن استرالیا گفتند با گذشت ۲۰ ماه از قطع داروی خاص این بیماری، که میزان ویروس را در خون کاهش می‌دهد، پزشکان بیمارستان دانشگاه ژنو اثری از این ویروس را در بدن بیمار پیدا نکرده‌اند.

محققان می‌گویند هرچند نمی‌توانند بازگشت مجدد ویروس به بدن بیمار را رد کنند، با این حال وضعیت او را در مسیر بهبودی کامل می‌دانند.

آزیه سائز-سیریون، محقق در انستیتو پاستور فرانسه که در این پژوهش شرکت داشت، می‌گوید اگر پس از ۱۲ ماه هنوز هیچ نشانه ای از ویروس وجود نداشته باشد، احتمال ریشه‌کنی آن در آینده به طور قابل توجهی افزایش می‌یابد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

شارون لوین، رئیس انجمن بین‌المللی ایدز، نیز معالجه بیمار ژنو را «امیدبخش» خواند، با این حال هشدار داد: «ما از بیماران بوستون یاد گرفتیم که حتی یک ذره از ویروس می‌تواند منجر به بازگشت اچ‌آی‌وی شود. به همین خاطر این فرد خاص باید در ماه‌ها و سال‌های آینده به دقت تحت نظر باشد.»

دو مورد قبلی که به عنوان بیماران بوستون شناخته می‌شوند، سلول‌های بنیادی طبیعی را در طول پیوند مغز استخوان دریافت کرده بودند. اما در هر دو مورد، ویروس اچ‌آی‌وی تنها چند ماه پس از قطع مصرف داروها بازگشته بود.

اگرچه موارد بهبودی اخیر برای غلبه آتی متخصصان بر ویروس اچ‌آی‌وی امیدبخش بوده است، با این حال متخصصان می‌گویند که پیوند مغز استخوان همچنان یک عمل بسیار سنگین و پرخطر قلمداد شده و چنین پیوندی هنوز با بدن اغلب ناقلان ویروس سازگار نیست.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

روز جهانی ایدز؛ «ایران با مشکل کاهش سن ابتلا و افزایش شیوع در میان زنان مواجه است»

شرکت مدرنا فاز اول آزمایش بالینی واکسن ایدز را آغاز کرد

روز جهانی بیماری ایدز؛ هشدار سازمان ملل متحد به تاثیر منفی کرونا بر برنامه ریشه‌کنی ویروس اچ‌‌‌آی‌وی