ویدئوی سقوط اف-۳۵ بریتانیا از عرشه ناو هواپیمابر به دریا؛ وزارت دفاع تحقیق می‌کند

عکس آرشیوی از اف-۳۵ بریتانیا
عکس آرشیوی از اف-۳۵ بریتانیا Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

این نخستین باری است که بریتانیا یکی از ۲۴ هواپیمای جنگی مدل اف-۳۵ خود را از دست می‌دهد.

آگهی

رسانه‌های بریتانیا با بازنشر خبر سقوط یک فروند هواپیمای جنگی این کشور به ویدئوی جدیدی اشاره دارند که در توییتر منتشر شده و گفته می‌شود مربوط به جنگنده اف-۳۵ این کشور است که در حین بلند شدن از عرشه ناو هواپیمابر سقوط می‌کند.

این جت جنگی در ۱۷ نوامبر ۲۰۲۱ میلادی حدود ساعت ۱۰ صبح به وقت گرینویچ زمانی که از عرشه ناو هواپیمابر «اچ‌ام‌اس ملکه الیزابت» اوج می‌گرفت در دریای مدیترانه سقوط کرد.

وزارت دفاع بریتانیا دو هفته پیش همزمان با انتشار خبر سقوط این هواپیمای جنگی و تایید این حادثه گفته بود که خلبان آن توانسته با چتر نجات بیرون بپرد و به سلامت پیدا شده است.

این نخستین باری است که بریتانیا یکی از ۲۴ هواپیمای جنگی مدل اف-۳۵ خود را از دست می‌دهد. ارزش این جت که مجموعه‌ای از تکنولوژی‌های پیشرفته و اطلاعات حساس را در خود جمع دارد، ۱۰۰ میلیون پوند است.

ویدئوی سقوط این هواپیما از سوی یکی از کاربران توییتر با نام کاربری @sebh1981 منتشر شده است و به نظر می‌رسد از ویدئوی امنیتی سقوط این جت و از صفحه نمایشگری دوباره ضبط شده است.

این کاربر به اینسایدر گفته که منبع ویدئو یک گروه واتس‌اپی نیروی دریایی سلطنتی بریتانیاست و ویدئوی اصلی از طریق سیستم نظارتی کشتی ضبط شده است.

صحت و محتوای این توییت و ویدئو لزوما مورد تایید یورونیوز نیست. همزمان، وزارت دفاع بریتانیا اعلام کرده که هنوز زود است درباره این موضوع اظهارنظری داشته باشد.

در این ویدئو، سرعت جت جنگی با رسیدن به سطح شیب‌دار ناوهواپیمابر به‌جای افزایش کاهش می‌یابد و هواپیما در آبهای دریای مدیترانه سقوط می‌کند.

به نظر می‌رسد که این ویدئو توسط یکی از دوربین‌های نظارتی ناو هواپیمابر ضبط شده است.

وزارت دفاع بریتانیا در بیانیه روز دوشنبه خود گفت تحقیقات در این زمینه همچنان ادامه دارد و از ویدئویی که در فضای مجازی منتشر شده است آگاهی دارد اما برای اظهارنظر درباره علل احتمالی این حادثه خیلی زود است. همزمان تحقیقاتی نیز درباره چگونگی انتشار این ویدئو در حال انجام است.

اف-۳۵‌های رادارگریز که توسط شرکت آمریکایی لاکهید مارتین ساخته‌ شده‌اند، پیشرفته‌ترین و گران‌ترین جت‌های جنگی نیروی هوایی بریتانیا هستند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

یک هواپیمای نظامی آمریکایی با چهار سرنشین در نروژ سقوط کرد

علت فرود اضطراری جنگنده اف-۳۵ کره جنوبی برخورد عقاب ۱۰ کیلوگرمی اعلام شد

سقوط جنگنده اف ۳۵ ژاپن؛ خلبان ناپدید شد