اولین پیام نخست‌وزیر طالبان: به دنبال روابط مسالمت‌آمیز با کشورهای خارجی هستیم

افغانستان
افغانستان   -  Copyright  Canva
نگارش از یورونیوز فارسی

پیام صوتی نخست‌وزیر طالبان تنها چند روز پیش از آغاز مذاکرات بین این گروه و آمریکا در دوحه، پایتخت قطر پخش شد. واشنگتن پس از به قدرت رسیدن طالبان دارایی‌های بانک مرکزی افغانستان را توقیف کرد. بانک جهانی و صندوق بین‌المللی پول نیز کمک‌هایشان به افغانستان را به حالت تعلیق درآورده‌اند.

محمد حسن آخوند، نخست‌وزیر دولت طالبان روز شنبه در پیامی صوتی ضمن تاکید بر اراده این گروه برای برقراری روابط مسالمت‌آمیز با کشورهای جهان از سازمان‌های بین‌المللی خواست تا به افغانستان کمک کنند. 

پیام صوتی محمد حسن آخوند شنبه شب از تلویزیون افغانستان پخش شد. او در این پیام نیم ساعته اظهار داشت که دولت تحت هدایتش به دنبال دخالت در امور کشورهای دیگر نیست. 

نخست‌وزیر دولت طالبان از زمانی که به عنوان رئیس دولت معرفی شده در انظار عمومی حضور نیافته است. 

محمد حسن آخوند در بخشی از سخنانش گفت که تحصیل زنان در افغانستان «در جریان» است. به گفته وی طالبان ممکن است شمار مراکز آموزشی دختران و زنان را «با در نظر گرفتن برخی مقررات اسلامی» افزایش دهد. او در عین حال از ترجیح آموزش اسلامی بر آموزش مدرن سخن گفت.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

نخست‌وزیر دولت طالبان همچنین مسئولان پیشین افغانستان را مسئول بحران اقتصادی، بیکاری و سقوط ارزش پول ملی کشور دانست. محمد حسن آخوند در بخش دیگری از سخنانش برقراری امنیت را دستاورد حکومت طالبان ارزیابی کرد. این در حالی است که گروه داعش طی هفته‌های گذشته حملات مختلفی را در افغانستان علیه قوم هزاره و مساجد شیعیان انجام داده است. 

پیام صوتی نخست‌وزیر طالبان تنها چند روز پیش از آغاز مذاکرات بین این گروه و آمریکا در دوحه، پایتخت قطر پخش شد. واشنگتن پس از به قدرت رسیدن طالبان دارایی‌های بانک مرکزی افغانستان را توقیف کرد. بانک جهانی و صندوق بین‌المللی پول نیز کمک‌هایشان به افغانستان را به حالت تعلیق درآورده‌اند. 

یکی از خواسته‌های آمریکا و بسیاری از کشورهای جهان از طالبان تشکیل دولتی «فراگیر» در افغانستان است. این در حالی است که محمد حسن آخوند در پیامش ضمن رد این درخواست‌ها و با انتقاد از دولت‌های پیشین افغانستان، دولت کنونی تحت نظرش را «فراگیر» ارزیابی کرد.

مقامات سازمان ملل متحد طی هفته‌های گذشته هشدار داده‌اند که افغانستان با گسترش فقر و بحران اقتصادی با بحرانی انسانی روبرو است.

مطالب مرتبط