هبت الله آخوندزاده، رهبر مرموز طالبان برای اولین بار در انظار عمومی ظاهر شد

تنها عکس منتشرشده از هبت‌ الله آخوندزاده، رهبر طالبان
تنها عکس منتشرشده از هبت‌ الله آخوندزاده، رهبر طالبان Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

به گفته محمد جلال، عضو کمیسیون فرهنگی طالبان ملا هبت الله آخوندزاده شامگاه یکشنبه با حضور در مدرسه حکیمه در شهر قندهار برای حاضران سخنرانی کرد.

آگهی

مقام‌های طالبان می‌گویند ملا هبت الله آخوندزاده برای نخستین بار از زمان به دست گرفتن رهبری این گروه در سال ۲۰۱۶ در انظار عمومی ظاهر شد.

به گفته محمد جلال، عضو کمیسیون فرهنگی طالبان ملا هبت الله آخوندزاده شامگاه یکشنبه با حضور در مدرسه حکیمه در شهر قندهار برای حاضران سخنرانی کرد. طالبان نواری صوتی از این سخنرانی جانشین ملا محمد عمر و اختر محمد منصور، رهبران پیشین خود منتشر کرده‌اند.

ملا هبت الله آخوندزاده که طالبان او را «امیرالمومنین امارت اسلامی افغانستان» معرفی می‌کنند به دلیل زندگی مخفیانه و عدم حضور در انظار عمومی چهره‌ای مرموز محسوب می‌شود.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

خبرگزاری فرانسه به نقل از منبعی در شهر قندهار گزارش داده است که ملا هبت الله آخوندزاده شامگاه یکشنبه تحت تدابیر شدید امنیتی و با کاروانی که شامل دو خودرو می‌شد به مدرسه حکیمه رفت. بنا به همین گزارش حاضران اجازه عکس گرفتن از رهبر طالبان را که تاکنون تنها یک عکس از او منتشر شده است نداشتند. 

پیش از این گزارش‌هایی مبنی بر احتمال مرگ ملا هبت الله آخوندزاده منتشر شده بود. گروه طالبان پس از به دست گرفتن قدرت در افغانستان در پی خروج نظامیان آمریکا، ضمن تکذیب مرگ رهبر خود اعلام کرده بود که وی در قندهار به سر می‌برد. 

ملا هبت الله آخوندزاده بین سال‌های ۲۰۰۱ تا ۲۰۱۶ میلادی به عنوان واعظ و مدرس یکی از مساجد کوچلاک در ایالت بلوچستان پاکستان در نزدیکی مرز افغانستان فعالیت می‌کرد. 

گروه طالبان در سال ۲۰۱۶ به دنبال کشته شدن اختر محمد منصور در حمله پهپادی آمریکا اعلام کرد که ملا هبت الله آخوندزاده رهبر جدید این گروه است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آخرین یهودی افغانستان سرزمین مادری را ترک کرد؛ «دو چشمم گریان بود»

روایت‌های فوزیه کوفی؛ فعال زن افغان از روزگار تبعید و دوران مذاکره با طالبان می‌گوید

سازمان ملل اعدام‌های در ملاءعام افغانستان را به شدت محکوم کرد