Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

نتایج یک تحقیق در اروپا: «سوءاستفاده» از کودکان در محیط های ورزشی نگران کننده است

مسابقات کاراته در ژاپن سال ۲۰۱۵
مسابقات کاراته در ژاپن سال ۲۰۱۵ Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوزفارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نتایج یک تحقیق در شش کشور اروپایی نشان می دهد که حدود سه چهارم کودکان و نوجوانان اشکال مختلف سوءاستفاده را در محیط های ورزشی تجربه کرده اند

آگهی

یک پژوهش اروپایی نشان می دهد اکثر کودکان در زمان فعالیت ورزشی مورد سوءاستفاده قرار می گیرند. طبق نتایج این پژوهش که بر روی بیش از ۱۰ هزار نفر در ۶ کشور اروپایی انجام شده حدود سه چهارم کودکانی که یک رشته ورزشی را دنبال می کرده اند، قربانی سوءاستفاده برخی از مربیان شده اند و شکلی از خشونت و آزار را تجریه کرده اند. در این میان پسرها بیشتر از دخترها در معرض سوءاستفاده بوده اند. شکل سوءاستفاده ها بیشتر روانی و شامل موارد متعددی از توجه نکردن به کودک گرفته تا تحقیر و توهین بوده است. 

در این تحقیق که اتحادیه اروپا بودجه انجام آن را تامین کرده است، بیش از دو سوم افراد گفته اند که در کودکی و نوجوانی از آنها در محیط های ورزشی سوءاستفاده روحی و روانی شده بوده، در حالیکه ۴۴ درصد هم گفته اند که قربانی خشونت فیزیکی بوده اند. 

مایک هارتیل، استاد دانشگاه اج هیل بریتانیا و کارشناس جامعه شناسی ورزش که این پژوهش زیر نظر او انجام شده با ابراز نگرانی از وضع موجود می گوید مدیران ورزش باشگاه ها برای حمایت از کودکان تلاش لازم را از خود نشان نمی دهند. به اعتقاد وی نتایج این تحقیق ضرورت اتخاد یک سیاست مشخص را در این خصوص ثابت می کند.

تحقیق مزبور با همکاری دانشگاه «ووپرتال» آلمان صورت گرفته و بر مبنای مشاهدات افرادی در گروه سنی ۱۸ تا ۳۰ سال از دوران ورزش کردن خود در دوران کودکی و نوجوانی تنظیم شده است. بر مبنای این پژوهش اغلب موارد سوءاستفاده مربوط به کودکانی است که در رقابت های بین المللی شرکت کرده بودند و اکثرا در محیط باشگاه ها یا سازمان های ورزشی اتفاق افتاده است.

در مجموع ۱۰۳۰۲ نفر از کشورهای اتریش، بلژیک، آلمان، رومانی، اسپانیا و بریتانیا در نظرسنجی این پژوهش که با همکاری موسسه نظرسنجی «ایپسوس موری» انجام شده، شرکت داشته اند. نتایج این نظرسنجی نشان می دهد که بلژیک با ۸۰ درصد موارد سوأ استفاده بیشتری نسبت به سایر کشورهای مورد مطالعه داشته است. در همه کشورها به استثنای اتریش قربانیان پسر بیشتر بوده اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«کودک همسر»؛ رکوردشکنی ازدواج دختران ۱۰ تا ۱۴ ساله در ایران طی بهار ۱۴۰۰

گفتگو با کنشگر حقوق کودکان درباره ۱۸ هزار کودک مهاجر گمشده در اروپا

یونیسف: ثبت بیش از ۱۷۰ هزار نقض فاحش حمایت از حقوق کودکان در ۱۰ سال