افزایش ده درصدی خشونت خانگی در فرانسه؛ اکثریت قربانیان زنان هستند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوزفارسی
تظاهرات علیه خشونت خانگی
تظاهرات علیه خشونت خانگی   -   کپی رایت  Thibault Camus/Copyright 2019 The Associated Press. All rights reserved

بر طبق آمار وزارت کشور فرانسه میزان خشونت خانگی در این کشور در سال ۲۰۲۰، ده درصد افزایش یافته و تعداد قربانیان به ۱۵۹ هزار نفر رسیده است. 

بر اساس ارقام ثبت شده در اداره پلیس و ژاندارمری فرانسه حدود ۸۷ درصد از قربانیان خشونت خانگی را زنان تشکیل می دهند، یعنی بیش از ۱۳۹ هزار زن در سال ۲۰۲۰ مورد آزار و خشونت خانگی مردان قرار گرفته اند.

خشونت هایی که منجر به قتل شده اند در این آمارها قرار ندارند و مستقل هستند. در این سال ۱۰۲ زن بر اثر ضرب وجرح از سوی همسر و یا شرکای زندگی خود جان باخته اند.

تعداد زنان جان باخته در سال ۲۰۱۹، ۱۴۶ نفر بود و آمارها نشان می دهند که فرانسه با کاهش قتل های خانگی روبرو بوده است. 

حدود ۳ درصد از قربانیان خشونت خانگی یعنی ۵۴۰۰ نفر که اغلب زن هستند، می گویند که مورد تجاوز جنسی همسر و یا شریک زندگی خود قرارگرفته اند.

وزارت کشور می گوید با وجود افزایش آمار خشونت خانگی با شروع اولین دور قرنطینه ناشی از شیوع ویروس کرونا، در زمان قرنطینه دوم آمارها با کاهش همراه بوده‌اند. به گفته این وزارتخانه در دومین دوره ای که فرانسه بدلیل شیوع کرونا به قرنطینه رفت، خشونت های خانگی ۱۳ درصد کاهش یافته است.

شهر «اورون» کمترین و «سن سن دنی»، حومه شمالی پاریس شاهد بیشترین میزان خشونت خانگی در کل فرانسه بوده است.

وزارت کشور فرانسه می‌گوید «خشونت های خانگی به ویژه در مورد تجاوز جنسی کمتر با شکایت قربانیان همراه بوده است.»

به گفته این وزارتخانه بین سال های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۸، تنها ۲۷ درصد از قربانیان خشونت های خانگی به‌طور متوسط دست به شکایات رسمی زده اند.

به گفته سازمان های مدافع حقوق زن، بیش از ۴۰ درصد از زنان قربانی خشونت بین زوج‌ها که دست به اعتراض رسمی هم زده اند هیچ حقوقی تعلق نمی‌گیرد و از مشکلات خود رها نمی‌شوند.

در یک دهه گذشته تنها ۱۲ درصد از زنان قربانی خشونت خانگی توانسته‌اند از خانه های خود با کمک دولت نقل مکان کرده و به خانه های امن‌تر منتقل شوند.