ثمره یک سال اعتراض کشاورزان هندی به اصلاحات؛ دولت عقب‌نشینی کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
اعضای حزب کمونیست هند در اعتراض به قوانین کشاورزی در بمبئی هند شعار سر دادند
اعضای حزب کمونیست هند در اعتراض به قوانین کشاورزی در بمبئی هند شعار سر دادند   -  Copyright  AP Photo

نارندرا مودی، نخست وزیر هند روز جمعه از اجرایی نشدن قوانین جنجالی اصلاحات کشاورزی در این کشور خبر داد.

آقای مودی در سخنانی که بطور زنده از تلویزیون پخش می‌شد گفت: «امروز آمده‌ام تا به شما بگویم که تصمیم گرفته‌ایم هر سه قانون مربوط به کشاورزی را پس بگیریم.» 

پارلمان هند در اواخر ماه جاری میلادی، نوامبر، روند قانونی لغو این اصلاحات را آغاز خواهد کرد. 

ارائه لایحه اصلاحات کشاورزی در سپتامبر ۲۰۲۰ میلادی از سوی دولت مودی خشم بسیاری از دهقانان را برانگیخت و اعتراض‌های بعضا خشونت باری را رقم زد. در جریان این اعتراض‌ها و اعتصاب‌ها ده‌ها نفر کشته و صدها کشاورز و پلیس مجروح شدند.

لایحه دولت که با هدف مدرنیزه کردن صنعت زراعت هند و تشویق سرمایه گذاری بخش خصوصی و رقابتی شدن قیمت‌ها به پارلمان ارائه شده بود از سوی بسیاری از کشاورزان غیرواقع بینانه بود که در نهایت به ضرر آنها منجر می‌شد. این لایحه به تصویب نمایندگان پارلمان هم رسیده بود.

کشاورزان با برگزاری تجمعات اعتراضی، مسدود کردن جاده‌ها و حتی برپایی کمپ های طولانی مدت در حومه دهلی نو، پایتخت، در این مدت سعی کردند دولت را از تصمیم خود منصرف کنند. 

حمایت سلبریتی‌هایی نظیر ریحانا هم نه تنها کار به جایی نبرد که بر سماجت دولت مودی افزود و تدابیر امنیتی در محل‌های اعتراض افزایش یافت و مقامات امنیتی بارها در جریان این اعتراض‌ها اینترنت را قطع کردند. با این حال کشاورزان اعلام کردند که تا رسیدن به نتیجه دلخواه خود از تلاش دست بر نمی‌دارند. اوج گیری پاندمی کووید ۱۹ هم خللی در اراده آنها بوجود نیاورد.

اکنون و در آستانه انتخابات مهم سال آینده میلادی بویژه در سه ایالت شمالی هند، نارندرا مودی و دولتش حاضر شده اند از مواضع قبلی خود عقب نشینی کنند و شخص نخست وزیر در سخنانی که کمتر کشاورزی انتظارش را داشت، از کنار گذاشته شدن کامل قانونی که به تصویب پارلمان هند هم رسیده بود سخن گفت.

نارندرا مودی که اعتراضات کشاورزان به یکی از چالش های اصلی دولتش تبدیل شده بود این سخنان را همزمان با جشنواره «گورو پوراب» و سالگرد تولد گورو نانک، بنیانگذار آیین سیک بیان کرد.

اوایل سپتامبر کشاورزان در ایالت اوتارپرادش، از قطب های اصلی کشاورزی هند، یک تظاهرات نیم میلیون نفری برپا کرده بودند.

به کانال تلگرام یورونیوز بپیوندید