Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

زلزله‌ای به قدرت ۵.۱ ریشتر ارزروم ترکیه را لرزاند

عکس آرشیوی از زلزله ای در ترکیه
عکس آرشیوی از زلزله ای در ترکیه Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در پی زمین لرزه‌های اخیر، گزارش‌هایی از فعال شدن آتشفشان کوه حسن در مرکز ترکیه منتشر شده و به نگرانی‌ها دامن زده است. حدود ده هزار سال از آخرین باری که گدازه‌های آتشفشان از دامنه این رشته کوهها سرازیر شده می‌گذرد.

آگهی

زلزله‌ای به قدرت ۵.۱ درجه در مقیاس ریشتر روز جمعه ۱۹ نوامبر استان ارزروم در شرق ترکیه را لرزاند. 

به گزارش خبرگزاری آناتولی، این زمین لرزه ساعت ۱۵ و ۴۰ دقیقه جمعه به وقت محلی در شهرستان کوپروکوی در عمق حدودا ۷ کیلومتری زمین رخ داده و تا شهر دیاربکر هم احساس شده است.

تاکنون گزارشی از تلفات احتمالی این زلزله منتشر نشده است؛ با این وجود نیروهای امدادی که به محل اعزام شده‌اند تخریب چند واحد مسکونی روستایی را تایید کرده‌اند.

در همین حال گزارش‌هایی از فعال شدن آتشفشان «کوه حسن» در مرکز ترکیه در پی لرزه‌های زمین در ماههای اخیر نیز منتشر شده و به نگرانی‌ها دامن زده است. حدود ده هزار سال از آخرین باری که گدازه‌های آتشفشان از دامنه این رشته کوهها سرازیر شده می‌گذرد.

اوایل ماه جاری میلادی، زلزله‌ای به بزرگی ۵.۱ در مقیاس ریشتر در قونیه واقع در همسایگی استان آکسارای روی داد و اوایل هفته گذشته نیز زلزله‌ای دیگر با همان شدت، استان شمالی دوزچه را لرزاند که لرزش زمین در استانبول هم احساس شد. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

ترکیه روی گسل واقع شده و کشوری زلزله خیز به شمار می‌رود. در یک قرن اخیر دهها هزار نفر بر اثر وقوع زلزله‌های مرگبار جان خود را از دست داده اند. علاوه بر این در ترکیه ۱۳ کوه آتشفشانی با قابلیت فعال شدن وجود دارد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دو زلزله کوچک تهران و تبریز را لرزاند

حادثه مرگبار تله‌کابین در ترکیه؛ ده‌ها نفر همچنان بین زمین و آسمان گرفتارند

کشف غار بزرگ در نزدیکی محل فرود آپولو۱۱؛ فضانوردان در ماه صاحب پناهگاه طبیعی شدند