Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

شمار مصدومین زلزله‌های استان هرمزگان به ۹۹ نفر رسید

عکس از خبرگزاری ایرنا
عکس از خبرگزاری ایرنا Copyright Photo
Copyright Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دو زمین لرزه‌ شدید استان هرمزگان عصر یکشنبه به فاصله یک دقیقه از یکدیگر روی دادند و ۶.۴ و ۶.۳ درجه در مقیاس ریشتر قدرت داشتند.

آگهی

دو زمین لرزه‌ شدید به قدرت ۶.۴ و ۶.۳ ریشتر، عصر یکشنبه بخش‌های جنوبی ایران را به فاصله یک دقیقه از یکدیگر تکان داد.

این زمین لرزه‌ها که طولانی بود، سبب وحشت مردم در استان هرمزگان شد و بر اساس گزارش‌‌ها برخی از خانه‌های قدیمی در بندرعباس تخریب شدند.

بنا بر اعلام سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی استان هرمزگان، این زمین لرزه‌ها دست‌کم یک کشته و ۹۹ مصدوم برجای گذاشته‌اند. ایسنا به نقل از فاطمه نوروزیان اعلام کرد که دست‌کم ۱۰ نفر از مصدومان این حادثه بستری شده‌اند.

گفته می‌شود که تنها قربانی این زمین لرزه‌ها بر اثر سقوط تیر چراغ برق در بندرعباس جان خود را از دست داده است.

این زلزله در کرمان و کیش نیز احساس شد و گزارش‌های مردمی حاکی از آن است که شدت تکان‌ها باعث ریزش بخشی از کوه گنو در بندرعباس نیز شده است.

بنا بر گزارش تسنیم ۱۳۷ روستا تحت تاثیر این زلزله‌ها قرار گرفته‌اند و ارزیابی‌های اولیه نشان می‌دهد که میزان خسارات وارده به برخی خانه‌های روستایی تا ۱۰۰ درصد بوده است.

کانون زلزله در جزیره قشم

در ساعات اولیه وقوع این حادثه مهدی ولی پور، رئیس امداد و نجات هلال احمر ایران در گفت‌وگو با صدا و سیما گفت: «کانون زلزله جزیره قشم و در عمق ١٨ کیلومتری است.»

وی افزود: «در حال ارزیابی جزیره قشم و شهرهای اطرافی هستیم که زلزله در آن‌ها احساس شده است. شش تیم عملیاتی به این مناطق اعزام شده‌اند.»

وی همچنین تاکید کرد که «شهرهای جنوب کرمان و جنوب فارس و کل استان هرمزگان در آماده‌باش کامل هستند.» وی با اشاره به گزارش‌های اولیه گفت که دیوار برخی از خانه‌ها در منطقه لافت دچار ریزش شده است.

رئیس مرکز لرزه‌نگاری ایران: دو زلزله به فاصله یک دقیقه از یکدیگر رخ داد

اسماعیل بایرام نژاد، رئیس مرکز لرزه‌نگاری ایران گفت: «ساعت ۱۵:۳۶ ظاهرا دو زلزله بزرگ پشت سر هم به فاصله یک دقیقه رخ داده است. کارشناسان همچنان در حال ارزیابی هستند. زلزله اول به بزرگی ۶.۴ در مقیاس ریشتر بود.»

اسماعیل نجار، رئیس سازمان مدیریت بحران ایران درباره زلزله دوم گفت که قدرت آن ۶.۳ ریشتر و در عمق ۱۰ کیلومتری زمین رخ داد.

مسعود صادقی، مدیرکل مهندسی راهبری شرکت توانیر گفت: «خساراتی در شبکه توزیع برق استان هرمزگان رخ داده است و در شمال بندرعباس و در محل وقوع زلزله در قشم و مناطق اطراف دچار قطعی برق هستیم.»

خبرگزاری مهر
حضور مردم قشم در خیابان ها بعد از زلزلهخبرگزاری مهر

انتشار جزییات بیشتر از زلزله

ایرج روحی، رئیس پایگاه اطلاعات لرزه‌ای مرکز لرزه‌نگاری کشوری موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران گفت: «این دو زلزله نزدیک به گسل «زاگرس بلند» بوده است.»

وی احتمال ایجاد سونامی را کم توصیف کرد و گفت که «سابقه‌ای ندارد در این منطقه سونامی رخ دهد. اگر این زمین لرزه در دریای عمان بود احتمال سونامی وجود داشت.»

طبق نوشته رسانه‌های عربی، این زلزله در ابوظبی و دبی نیز احساس شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دو زلزله کوچک تهران و تبریز را لرزاند

زمین لرزه در غرب افغانستان ده‌ها قربانی گرفت

گزارشگر ویژه سازمان ملل: کشتار دهه شصت ممکن است «نسل کشی» قلمداد شود اما جنایات ایران فراتر است