Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

جانسون درباره امکان پرداخت نقدی بدهی ایران برای آزادی زاغری: ارزش بررسی دارد

بوریس جانسون نخست وزیر بریتنیا
بوریس جانسون نخست وزیر بریتنیا Copyright Leon Neal/AP
Copyright Leon Neal/AP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

هانت پرسید: «اگر به‌دلیل تحریم‌های بین‌المللی نمی‌توانیم پول را از طریق بانک‌ها پرداخت کنیم چرا نتوانیم کاری را اوباما انجام داد، انجام دهیم و پول را به صورت نقد با هواپیما بفرستیم؟»

آگهی

بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا گفت اینکه بریتانیا می‌تواند بدهی ۴۰۰ میلیون پوندی به ایران را به‌صورت نقد پرداخت کند یا خیر، «ارزش بررسی» دارد.

جانسون این سخن را در پاسخ به سوال جرمی هانت، رئیس کمیته امور داخلی پارلمان بریتانیا بیان کرد و گفت که هانت از زمانی که وزیر امور خارجه بود از این موضوع اطلاع داشت.

او اضافه کرد که این موضوع بسیار پیچیده است: «در یک دنیای ایده‌آل بریتانیا آن را پرداخت می‌کند اما پیچیده‌تر از این‌ها است.»

هانت پرسید: «اگر به‌دلیل تحریم‌های بین‌المللی نمی‌توانیم پول را از طریق بانک‌ها پرداخت کنیم چرا نتوانیم کاری را اوباما انجام داد، انجام دهیم و پول را به صورت نقد با هواپیما بفرستیم؟»

جانسون در پاسخ گفت که قطعا ارزش بررسی را دارد. اما در عین حال تاکید کرد که پیچیدگی‌هایی در این میان وجود دارد. نخست وزیر بریتانیا تصریح کرد که موارد دیگری نیز وجود دارد که شامل افراد دو تابعیتی می‌شود.

او اضافه کرد که دیدن این اتفاق وحشتناک است و دوست دارد بتواند بگوید نازنین تا کریسمس به خانه خواهد آمد اما نمی‌تواند این قول را بدهد.

بدهی بریتانیا به ایران به ۴۲ سال قبل و به قرارداد تسلیحاتی لندن و تهران مربوط است که بر اساس این قرارداد، وزارت دفاع بریتانیا ۱۵۰۰ تانک چیفتن و ۲۵۰ خودروی زرهی به ایران دوران پادشاهی پهلوی فروخت.

اما با تغییر حکومت در ایران که در پی انقلاب روی داد، این قرارداد لغو شد. با لغو این قرارداد، ایران خواستار بازپس‌گیری پول‌های خود شد اما این بدهی تاکنون پرداخت نشده است.

ریچارد رتکلیف، همسر نازنین زاغری تبعه ایرانی -بریتانیایی پیش از این گفته بود که حبس همسرش با بدهی ۴۰۰ میلیون پوندی بریتانیا به ایران ارتباط دارد.

خانم زاغری، کارمند بنیاد تامسون رویترز که محکومیت پنج ساله‌اش اسفند سال گذشته شمسی پایان یافت، اخیرا بر اساس اتهام دیگری در دادگاه محاکمه و به یک سال زندان دیگر به همراه یک سال ممنوع الخروجی محکوم شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نازنین زاغری در نخستین کنفرانس خبری پس از بازگشت به بریتانیا: من را در ازای پول آزاد کردند

گزارش رسانه دولت ایران درباره جزئيات پرداخت بدهی ۴۰ ساله بریتانیا به تهران

آیا همان تحریم‌هایی که ابراهیم رئیسی بی اثر می‌پنداشت، جان او را گرفت؟