Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

تنش‌های مرزی آذربایجان و ارمنستان؛ پاشینیان وزیر دفاع را برکنار کرد

نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان
نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بعد از درگیری‌های مرزی میان ارمنستان و جمهوری آذربایجان طرفین یکدیگر را به عدم رعایت آتش‌بس و همچنین تحرکات تحریک‌کننده در مناطق مرزی متهم کردند.

آگهی

نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان روز دوشنبه ۱۵ نوامبر وزیر دفاع خود را از کابینه اخراج و جمهوری آذربایجان را متهم به تجاوز به مرزهای ارمنستان کرد.

آقای پاشینیان در حکمی ضمن برکناری آرشاک کاراپتیان، معاون او سورن پاپیکیان را به عنوان وزیر دفاع جدید ارمنستان منصوب کرد. این تصمیم در آستانه شدت‌گیری تنش‌های مرزی میان ارمنستان و جمهوری آذربایجان اتخاذ شد.

وزارت دفاع ارمنستان روز یکشنبه اعلام کرد که نیروهای جمهوری آذربایجان تلاش داشته‌اند در بخش‌هایی از مرزهای دو کشور پیشروی کنند و این مسئله به درگیری میان نیروهای دو طرف انجامیده است.

از سوی دیگر جمهوری آذربایجان هم ارمنستان را متهم کرده که آتش‌بس میان دو کشور را نقض کرده است. سخنگوی وزارت خارجه آذربایجان در این رابطه مدعی شد که نیروهای این کشور در مرزی خود حضور داشتند و این ارمنستان بوده که با تحرکات تحریک‌کننده خود آتش‌بس را نقض کرده‌است.

مقام‌های دو کشور می‌گویند در این درگیری‌ها هیچ یک از نیروهای طرفین زخمی نشده‌اند با این حال این بحران جدید نشان می‌دهد که تنش‌های میان دو کشور بار دیگر شدت یافته است.

جنگ سال گذشته میان دو کشور بر سر منطقه خودمختار قره‌باغ در نهایت با شکست ارمنستان به پایان رسید و کنترل این منطقه مورد مناقشه که بخشی از خاک آذربایجان بود دوباره تحت حاکمیت باکو قرار گرفت.

 با وجود اینکه طرفین با نظارت روسیه به توافقنامه آتش‌بس با یکدیگر دست یافتند اما به نظر می‌رسد موضوعات بسیاری همچنان میان دو کشور حل نشده باقی مانده است، مسائلی که باعث بروز اختلافات و تنش‌هایی از این دست می‌شود.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

درگیری‌های نظامی جدید مرزی؛ آذربایجان کشته شدن ۷ نظامی و ارمنستان یک نفر را اعلام کرد

هشدار روسیه به ارمنستان: روابط با ناتو باعث بی‌ثباتی در قفقاز و پشیمانی می‌شود

روسیه با انتقاد از قرارداد تسلیحاتی ارمنستان و فرانسه: پاریس به دنبال جنگ‌افروزی در قفقاز است