صعود تورم در آمریکا به بالاترین سطح در ۳۰ سال گذشته؛ قیمت بیت‌کوین به ۶۹ هزار دلار نزدیک شد

سوپرمارکتی در نیویورک
سوپرمارکتی در نیویورک Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بهای هر بیت‌کوین نیز به دلیل ادامه صعو نرخ تورم در آمریکا روز چهارشنبه نزدیک به ۲.۷ درصد افزایش یافت و تا ۶۸ هزار و ۷۳۳ دلار صعود کرد.

تورم در ایالات متحده در ماه اکتبر با ثبت نرخ ۶.۲ درصدی به بالاترین سطح در سه دهه اخیر رسید.

آگهی

دفتر آمار کار آمریکا روز چهارشنبه اعلام کرد که شاخص قیمت مصرف کننده(CPI) پس از افزایش ۰.۴ درصدی در ماه سپتامبر، در ماه اکتبر ۰.۹ درصد افزایش یافت تا نرخ تورم طی ۱۲ ماه منتهی به اکتبر گذشته به ۶.۲ درصد برسد که بیشترین افزایش ۱۲ ماهه نرخ تورم از دوره منتهی به نوامبر ۱۹۹۰ تا کنون به شمار می‌رود.  

نرخ تورم ۱۲ ماهه منتهی به سپتامبر گذشته نیز ۵.۴ درصد اعلام شده بود که چهارمین ماه متوالی ثبت نرخ بالای ۵ درصد بود. 

دفتر آمار کار آمریکا علت افزایش کم سابقه نرخ تورم در این کشور را کاهش عرضه به دلیل تبعات همه‌گیری ویروس کرونا و افزایش تقاضا در پی کاهش محدودیت‌های اجتماعی گزارش کرده است. چنان که بیشترین سهم در افزایش نرخ تورم را رشد ۳۰ درصدی شاخص انرژی و ۵.۳ درصدی مواد غذایی داشته است. 

در واکنش به انتشار این گزارش، روند نزلی نرخ برابری هر دلار آمریکا پس از سه روز متوالی متوقف شد و دلار در مقابل ارزهای عمده تقویت شد. نرخ برابری هر دلار آمریکا در برابر یورو از ۰.۸۶ به ۰.۸۷ رسید و نرخ برابری این ارز در مقابل پوند نیز تا ۰.۶ درصد افزایش یافت. بهای هر بیت‌کوین نیز به دلیل ادامه صعو نرخ تورم در آمریکا روز چهارشنبه نزدیک به ۲.۷ درصد افزایش یافت و تا ۶۸ هزار و ۷۳۳ دلار صعود کرد.

فدرال رزرو(بانک مرکزی ایالات متحده) هفته گذشته بر دیگر بر موقتی بودن افزایش نرخ تورم تاکید کرد و به دلیل تاثیر بخش عرضه بر آن تغییر سیاست‌های پولی را بی‌فایده خواند اما برخی سرمایه‌گذاران نگرانند که ساده انگاری بانک مرکزی منجر به برقراری تورمی ساختاری در اقتصاد آمریکا شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رویارویی محتاطانه بانک مرکزی آمریکا با تورم؛ واکنش بازار‌ها چه بود؟

تقویت احتمال افزایش نرخ بهره در آمریکا؛ بازار‌های سهام، طلا و رمزارزها قرمز شدند

ارزیابی بلومبرگ از رشد ارزش افغانی: «طالبان در تقویت نرخ ارز بهترین عملکرد جهانی را داشت»