شورای امنیت سازمان ملل حمله به اقامتگاه نخست‌ وزیر عراق را محکوم کرد

Iraqi Prime Minister Mustafa al-Kadhimi
Iraqi Prime Minister Mustafa al-Kadhimi   -  Copyright  AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی

پانزده کشور عضو این شورا در یک بیانیه مشترک «بر ضرورت پاسخگویی عاملان، سازمان دهندگان، تامین کنندگان مالی و حامیان این اقدام مذموم» تاکید کرده و افزودند که این افراد باید محاکمه شوند.

شورای امنیت سازمان ملل متحد روز دوشنبه «به قوی‌ترین شکل ممکن» حمله پهپادی به اقامتگاه نخست وزیر عراق را محکوم کرد و آن را «تلاش برای ترور» مصطفی کاظمی خواند.

پانزده کشور عضو این شورا در یک بیانیه مشترک «بر ضرورت پاسخگویی عاملان، سازمان دهندگان، تامین کنندگان مالی و حامیان این اقدام مذموم» تاکید کرده و افزودند که این افراد باید محاکمه شوند.

اعضای این شورا همچنین «از همه دولت‌ها» خواستند که در این پرونده با دولت عراق «همکاری فعالانه» داشته باشند.

این شورا در پایان بیانیه بار دیگر حمایت خود را از «استقلال، حاکمیت، وحدت، تمامیت ارضی، روند دموکراتیک و رفاه عراق» اعلام کرد.

گوترش خواستار خویشتن‌داری عراقی‌ها شد

یک روز پیش از این استفان دوجاریک، سخنگوی دبیرکل سازمان ملل نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد: «دبیرکل از همه عراقی‌ها می‌خواهد که حداکثر خویشتنداری را نشان دهند و هرگونه خشونت و تلاش برای بی‌ثبات کردن عراق را رد کنند.»

او افزود که آنتونی گوترش نیز خواستار «پاسخگو» شدن عاملان این جنایت است.

آقای گوترش از همه بازیگران سیاسی این کشور خواست تا به نظم و قانون اساسی احترام بگذارند و اختلافات را از طریق گفتگوی مسالمت آمیز و فراگیر حل و فصل کنند.

پیش از این برهم صالح، رئیس جمهوری عراق نیز از واژه «کودتا» برای توصیف این حادثه استفاده کرده و سوء قصد به جان نخست وزیر عراق را «جنایتی فجیع» خوانده بود.

حادثه حمله به اقامتگاه آقای کاظمی، بامداد یکشنبه ۷ نوامبر روی داد. در جریان آن سه پهپاد به سمت منطقه به شدت محافظت شده بغداد که سفارتخانه‌ها و دفاتر دولتی در آنجا قرار دارند شلیک شدند که دو پهپاد سرنگون شد و سومی به اقامتگاه نخست وزیر اصابت کرد.

این حادثه شماری زخمی در میان محافظان آقای کاظمی برجای گذاشت اما آقای نخست وزیر جان سالم به در برد.

مطالب مرتبط