ماکت ناوهای آمریکا در بیابان‌های چین؛ پکن ابراز بی‌اطلاعی کرد

تصویر ماهواره‌ای از قالب پیکرنمای ناو آمریکایی در چین
تصویر ماهواره‌ای از قالب پیکرنمای ناو آمریکایی در چین Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

احتمال داده می‌شود که ماکت‌های بزرگ که موکاپ یا قالب پیکرنما خوانده می‌شوند برای استفاده در جریان رزمایش نظامی ساخته شده‌اند.

آگهی

تصاویر ماهواره‌ای از بیابانی در شمال غربی چین نشان می‌دهد که پکن ماکت‌هایی بزرگ از ناوهای هواپیمابر و ناوشکن‌های آمریکا ساخته است.

احتمال داده می‌شود این ماکت‌های بزرگ که موکاپ (mock-up) یا قالب پیکرنما خوانده می‌شوند برای استفاده در رزمایش نظامی ساخته شده‌اند. این عکس‌های ماهواره‌ای روز یکشنبه از سوی شرکت آمریکایی «مکسار تکنولوژیز» گرفته شد.

بنا به اعلام این شرکت مستقر در ایالت کلورادو در غرب ایالات متحده قالب‌های ناو هواپیمابر و ناوشکن آمریکا در بیابان تکله‌مکان در استان سین‌کیانگ قرار دارند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

وانگ ونبین، سخنگوی وزارت خارجه چین روز دوشنبه در پاسخ به پرسشی درباره انتشار این عکس‌های ماهواره‌ای گفت: «از آنچه بیان کردید اطلاعی ندارم.»

چین در سال‌های اخیر به شکلی گسترده به نوسازی ارتش خود روی آورده است. به نظر می‌رسد که رویارویی با نیروی دریایی آمریکا و دیگر کشورها در کانون تلاش‌های چین برای بهبود قابلیت‌های نظامی خود باشد. این در حالی است که تنش‌ها بر سر آینده تایوان و برتری نظامی در منطقه اقیانوس هند-آرام طی ماههای اخیر افزایش یافته است.

AP Photo
تصویر ماهواره‌ای از قالب پیکرنمای ناو آمریکایی در چینAP Photo

پکن ضمن تاکید بر اینکه تایوان بخشی از خاک چین محسوب می‌شود تهدید کرده است که برای الحاق آن به زور متوسل خواهد شد.

در مقابل دولت آمریکا براساس قانونی که به تصویب کنگره رسیده ضمن کمک به تجهیز نظامی تایوان موظف است تا اطمینان حاصل کند که این جزیره با جمعیت ۲۳ میلیون نفری‌اش توان دفاع از خود را دارد. واشنگتن همچنین تهدیدها علیه تایپه را منشاء «نگرانی زیاد» توصیف می‌کند.

پرواز جنگنده‌های چین در جنوب غربی تایوان طی ماه‌های گذشته به شکل چشمگیری افزایش یافته است.

وزارت دفاع آمریکا اخیرا در گزارشی اعلام کرد که چین سریعتر از آنچه سال گذشته تصور می‌شد در حال افزایش تعداد کلاهک‌های هسته‌ای خود است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چین: گزارش پنتاگون درباره ظرفیت هسته‌ای ما، سرشار از «غرض‌ورزی» است

خشم چین از عبور کشتی‌های جنگی آمریکایی و کانادایی از تنگه تایوان

چین و فروش تجهیزاتی با کاربرد نظامی به روسیه؛ هدف واشنگتن از انتشار عمومی اطلاعات محرمانه چیست؟