هوادار ۵۲ ساله به جرم توهین نژادپرستانه به بازیکنان انگلستان به زندان محکوم شد

مارکوس رشفورد و جیدون سانچو
مارکوس رشفورد و جیدون سانچو   -  Copyright  AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی

پلیس بریتانیا طی هفته‌های پس از مسابقه فینال جام ملت‌های اروپا ۱۱ نفر را به دلیل انتشار مطالب «نژادپرستانه» در شبکه‌های اجتماعی بازداشت کرده بود.

یک هوادار فوتبال که به سه بازیکن تیم ملی فوتبال انگلستان پس از مسابقه این تیم در برابر ایتالیا در بازی فینال جام ملت‌های اروپا توهین نژادپرستانه کرده بود به ۱۰ هفته زندان محکوم شد.

جاناتان بِست، طرفدار ۵۲ ساله فوتبال پس از این مسابقه ویدئویی ۱۸ ثانیه‌ای در شبکه اجتماعی فیسبوک منتشر کرد و در آن به مارکوس رشفورد، جیدون سانچو و بوکایو ساکا، سه بازیکن تیم انگلستان ناسزا گفت. این سه بازیکن سیاهپوست پس از شکست انگلستان در ضربات پنالتی مسابقه فینال یورو ۲۰۲۰ در شبکه‌های اجتماعی مورد اذیت و آزار قرار گرفتند.

انگلستان در صورت پیروزی در این مسابقه اولین قهرمانی خود در یک تورنمنت را پس از قهرمانی در جام جهانی ۱۹۶۶ جشن می‌گرفت. مارکوس رشفورد، جیدون سانچو و بوکایو ساکا در جریان ضربات پنالتی نتوانسته بودند توپ را وارد دروازه ایتالیا کنند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

رئیس دادگاهی که در لندن جاناتان بست را به ۱۰ هفته زندان محکوم کرد در حکم خود آورده است: «کلماتی که شما استفاده کردید کهنه، زشت و توهین‌آمیز بود و ذات جامعه متمدن ما را هدف می‌گرفت و ویرانگر بود.»

یک همکار و همچنین یک دوست جاناتان بست در شبکه اجتماعی فیسبوک پس از آنکه او حاضر به حذف ویدئویش نشد مراتب را به پلیس گزارش داده بودند. به گفته دادستانان وی در پاسخ به درخواست دوستش برای حذف ویدئوی توهین‌آمیز درباره بازیکنان سیاهپوست تیم انگلستان گفته بود: «این صفحه من است، هر کار دلم بخواهد می‌کنم.»

پلیس بریتانیا طی هفته‌های پس از مسابقه فینال جام ملت‌های اروپا ۱۱ نفر را به دلیل انتشار مطالب نژادپرستانه در شبکه‌های اجتماعی بازداشت کرد.

شبکه‌های اجتماعی پرطرفدار مانند فیسبوک و توئیتر پس از مسابقه انگلستان و ایتالیا از سوی چهره‌های ورزشی و سیاسی تحت فشار قرار گرفتند تا با اذیت و آزارهای نژاپرستانه برخورد کنند.

مطالب مرتبط