فحاشی «نژادپرستانه» به ۳ بازیکن انگلستان پس از فینال یورو ۲۰۲۰؛ بوریس جانسون محکوم کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
مارکوس رشفورد، بازیکن تیم ملی انگلستان
مارکوس رشفورد، بازیکن تیم ملی انگلستان   -  کپی رایت  AP Photo

بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا «ناسزاگویی‌های نژادپرستانه» علیه گروهی از بازیکنان تیم فوتبال انگلستان پس از شکست این تیم در برابر ایتالیا در فینال جام ملت های اروپا را محکوم کرد.

انگلستان یکشنبه شب پس از تساوی یک بر یک در وقت قانونی و وقت اضافه در ضربات پنالتی از کسب عنوان قهرمانی مسابقات یورو ۲۰۲۰ باز ماند. مارکوس رشفورد، جیدون سانچو و بوکایا ساکا سه بازیکن تیم انگلستان که در جریان ضربات پنالتی نتوانستند توپ را وارد دروازه ایتالیا کنند، سیاهپوست هستند.

گروهی از کاربران شبکه‌های اجتماعی پس از پایان بازی فینال به این سه بازیکن ناسزاهای نژادپرستانه گفته بودند. نخست وزیر بریتانیا در واکنش به فحاشی آنلاین به این بازیکنان گفت:«تیم ملی انگلستان به جای اینکه قربانی ناسزاگویی نژادپرستانه در شبکه های اجتماعی باشد لایق تشویق به عنوان قهرمان است. عاملان این اذیت و آزارهای ناگوار باید از خودشان خجالت بکشند.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

اتحادیه فوتبال انگلستان نیز فحاشی و اذیت و آزارهای نژادپرستانه علیه بازیکنان این تیم را محکوم کرد. در بیانیه این اتحادیه آمده است که از بازیکنانی که قربانی اذیت و آزارهای آنلاین هستند حمایت خواهد شد. اتحادیه فوتبال انگلستان همچنین خواستار اجرای «شدیدترین مجازات ممکن» علیه عاملان «ناسزاگویی‌های نژادپرستانه» شد.

پلیس بریتانیا اعلام کرده است که درباره مطالب منتشرشده علیه بازیکنان تیم ملی فوتبال انگلستان تحقیق خواهد کرد.

صادق خان، شهردار لندن نیز در واکنش به این ناسزاگویی‌های نژادپرستانه از مدیران شبکه‌های اجتماعی خواست تا چنین مطالبی را از این شبکه‌ها حذف کنند.

تیم ملی فوتبال انگلستان در صورت پیروزی در مسابقه یکشنبه شب پس از ۵۵ سال به اولین عنوان قهرمانی خود در یکی از رقابت های مهم دنیای فوتبال دست پیدا می‌کرد. انگلستان در سال ۱۹۶۶ در حالی که میزبان مسابقات جام جهانی بود موفق به کسب عنوان قهرمانی جهان شد.