Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

بحث بر سر قانون محدودیت سقط جنین در لهستان با مرگ یک زن باردار بالا گرفت

گرامیداشت یاد ایزابلا، زن باردار لهستانی که در ۳۰ سالگی جان باخت
گرامیداشت یاد ایزابلا، زن باردار لهستانی که در ۳۰ سالگی جان باخت Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ایزابلا، زن ۳۰ ساله در هفته بیست و دوم بارداری بر اثر شوک عفونی جان خود را از دست داد. وکلای خانواده این زن می‌گویند که پزشکان با وجود اینکه جنین با فقدان مایع آمنیوتیک روبرو بود حاضر به انجام عمل سقط جنین نشدند.

آگهی

مرگ یک زن باردار در لهستان بار دیگر محدودیت‌های وضع شده برای سقط جنین در این کشور را در کانون توجه قرار دارد.

این زن ۳۰ ساله که تنها با نام ایزابلا معرفی شده است در هفته بیست و دوم بارداری بر اثر شوک عفونی (Septic shock) جان خود را از دست داد. وکلای خانواده این زن می‌گویند که پزشکان با وجود اینکه جنین با فقدان مایع آمنیوتیک روبرو بود حاضر به انجام سقط جنین نشدند.

به گفته فعالان حقوق باروری در لهستان ایزابلا اولین فردی محسوب می‌شود که بر اثر محدودیت جدید برای سقط جنین در این کشور جان خود را از دست می‌دهد. مدافعان اعمال محدودیت‌ها برای سقط جنین بر این باور هستند که دلیل مرگ این زن لزوما به این محدودیت‌ها ربط ندارد. آنها هواداران حق سقط جنین را به «سوءاستفاده» از مرگ ایزابلا متهم می‌کنند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

انتشار خبر مرگ ایزابلا موجی از اعتراض‌ها را در چند شهر لهستان از جمله ورشو به دنبال داشت. هرچند خبر درگذشت او جمعه گذشته منتشر شد اما بنا به گزارش‌ها ایزابلا در ماه سپتامبر جان باخته بود.

دیوان قانون اساسی لهستان که تحت نفوذ حزب حاکم در لهستان قرار دارد سال گذشته طی حکمی انجام سقط جنین در صورت اختلالات ذاتی (مادرزادی) را خلاف قانون اساسی تشخیص داده بود.

به گفته مدافعان حقوق زنان در لهستان پزشکان اکنون به جای سقط جنین منتظر می‌شوند تا جنین‌هایی که بختی برای زنده ماندن ندارند در رحم مادر بمیرند.

بیمارستانی که ایزابلا در آن بستری شده بود روز سه‌شنبه با انتشار بیانیه‌ای تاکید کرد که پزشکان و ماماها هر آنچه در توان داشتند برای نجات او و جنینش انجام دادند. بنا به اعلام این مرکز درمانی، دادستانان اکنون در حال تحقیق درباره پرونده مرگ ایزابلا هستند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

قانونگذاران آلمانی به پایان ممنوعیت «تبلیغات» سقط جنین رأی دادند

رئیس‌جمهوری لهستان قانون بحث‌برانگیز رسانه‌ها را در پی فشار آمریکا و اروپا وتو کرد

پمپ‌هایی برای تراکتور یا پهپاد؛ شرکت دولتی لهستان به خبر استفاده ایران از قطعاتش واکنش نشان داد