اعتراض به قانون ممنوعیت سقط جنین در لهستان، جهانی شد

Access to the comments نظرها
نگارش از مسعود سالاری
راهپیمایی اعتراض به قانون سقط جنین در برابر سفارت لهستان در رم
راهپیمایی اعتراض به قانون سقط جنین در برابر سفارت لهستان در رم   -  Copyright  AP Photo

هزاران نفر طی روزهای گذشته برای اعتراض به قانون سقط جنین در لهستان، در شهرهای مختلف جهان به خیابان آمدند و با معترضان لهستانی ابراز همبستگی کردند.

دادگاه قانون اساسی لهستان حکمی را صادر کرده که به موجب آن قوانین سقط جنین در این کشور از پیش هم محدودتر می‌شود. با لازم الاجرا شدن این حکم، سقط جنین در مورد ناهنجاری‌های جنینی در لهستان عملا ممنوع شده و تنها در موارد محدودی از جمله بارداری ناشی از تجاوز جنسی و زنای با محارم یا وجود تهدید برای سلامتی مادر مجاز خواهد بود.

به فلیپبورد یورونیوز فارسی بپیوندید

از زمان ابلاغ این حکم در لهستان در روز ۲۲ اکتبر (یکم آبان) ده‌ها هزار نفر در شهرهای سراسر کشور به خیابان‌ها آمده و علیه این تصمیم قضایی اعتراض کردند. در هفته‌ای که این حکم اعلام شد، مدافعان حقوق زنان و اعضای سایر گروه‌های حقوق بشری نیز هم‌صدا با معترضان لهستانی در اسلو، لندن، شیکاگو، گلاسگو، بروکسل و شهرهای دیگر راهپیمایی کردند. برخی از این راهپیمایی‌ها در برابر سفارتخانه‌ لهستان و برخی دیگر در مراکز شهرها برگزار شد.

تظاهرکنندگان دولت ناسیونالیست لهستان به نخست وزیری ماتئوش موراویکی و کلیسای کاتولیک را که پیوند نزدیکی با حزب محافظه‌کار حاکم، یعنی «قانون و عدالت» (پی‌آی‌اس) دارد، در صدور این دستور قضایی مقصر می‌دانند.

شمار شرکت‌کنندگان در راهپیمایی‌های اخیر در شهرهای مختلف، متفاوت بوده است، به طوری که ده‌ها نفر در برابر ساختمان سفارت لهستان در رم، صدها نفر در اسلو و بیش از هزار نفر در استکهلم گردهم آمدند. بیشتر شرکت‌کنندگان این موضوع را تنها مسئله‌ای مربوط به لهستان نمی‌انگارند و در شعارها و روی پلاکاردهایی که در دست داشتند، اعلام کردند که ممنوعیت و محدودیت سقط جنین یک مشکل جهانی است.

آسوشیتدپرس
راهپیمایی معترضان به قانون سقط جنین در لهستانآسوشیتدپرس

در لندن، پایتخت بریتانیا روز دوشنبه صدها نفر دست به تظاهرات زدند و تصاویر ویدئویی همرسان شده از اعتراض در این شهر در فیس بوک نشان می‌دهد که رانندگان خودروها و اتوبوس‌ها در حمایت از معترضان بوق می‌زنند. در عکس‌های همرسان شده از تظاهرات روز سه‌شنبه وین، پایتخت اتریش نیز دیده می‌شود که راهپیمایان پوسترهایی را با جمله «تا زمانی که با هم مبارزه می‌کنیم، لهستان نمی‌میرد» با خود حمل می‌کنند.

قرار است روز جمعه نیز راهپیمایی بزرگی برای اعتراض به همین قانون در ورشو، پایتخت لهستان برگزار شود.