سرکشی لهستان و مجارستان؛ پارلمان اتحادیه اروپا از کمیسیون اتحادیه شکایت کرد

پارلمان اروپا از کمیسیون اروپا شکایت کرد
پارلمان اروپا از کمیسیون اروپا شکایت کرد Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پارلمان اروپا روز جمعه ۲۹ اکتبر از کمیسیون اروپا به دلیل عمل نکردن به قانون جدید اتحادیه اروپا شکایت کرد.

آگهی

پارلمان اتحادیه اروپا روز جمعه ۲۹ اکتبر از کمیسیون اتحادیه اروپا به دلیل عمل نکردن به مقررات جدید این اتحادیه و عدم تنبیه ناقضان حاکمیت قوانین اتحادیه از سوی کشورهای عضو، شکایت کرد.

بر اساس قانون جدید اتحادیه اروپا، اتحادیه می‌تواند کمک‌های مالی به کشورهای عضوی که اصول حاکمیت قوانین این اتحادیه را رعایت نمی‌کنند، متوقف کند.

لهستان و مجارستان به دلیل نقض حاکمیت قانون تحت تحقیقات رسمی اتحادیه اروپا هستند و در صورت اعمال قانون در مورد آنها، این دو کشور از ده‌ها میلیارد یورو محروم خواهند شد. 

کمیسیون اتحادیه اروپا به عنوان «نگهبان قوانین اتحادیه اروپا» اعلام کرده که تنها زمانی مقررات مشروط را اعمال خواهد کرد که دادگاه عالی این اتحادیه آن را مطابق با معاهدات اتحادیه بشناسد، حکمی که ممکن است سال آینده صادر شود.

تصمیم کمیسیون اتحادیه اروپا برای به تعویق انداختن اجرای این قانون، بخشی از توافقی است که در دسامبر ۲۰۲۰ میان دولت‌های عضو اتحادیه اروپا با لهستان و مجارستان منعقد شد. بر اساس توافق انجام شده میان کشورهای عضو اتحادیه اروپا با لهستان و مجارستان، ابتدا باید حکم دادگاه عالی در مورد این قانون صادر شود.

لهستان و مجارستان در ماه مارس این قانون را در دیوان دادگستری اتحادیه اروپا به چالش کشیدند و دادگاه قانون اساسی لهستان در حکمی اعلام کرد که قوانین این کشور بر قوانین اتحادیه اروپا تقدم دارد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

با این حال، پارلمان اتحادیه اروپا استدلال می‌کند که کمیسیون اتحادیه اروپا به موجب معاهدات موجود، موظف است قوانین اتحادیه را پس از لازم‌الاجرا شدن، بدون آنکه منتظر حکم دادگاه عالی اتحادیه اروپا در مورد اعتبار آن‌ها بماند، اعمال کند.

قانونی که پرداخت پول از طرف اتحادیه اروپا را به احترام به حاکمیت قانون مشروط کرده، از اول ژانویه سال جاری میلادی اجرایی شده است.

پارلمان اتحادیه اروپا در بیانیه‌ای اعلام کرد که سرویس حقوقی این نهاد اروپایی شکایتی را علیه کمیسیون اتحادیه اروپا به دلیل عدم اعمال مقررات مشروط، به دادگاه عالی اتحادیه اروپا ارائه کرده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ماکرون و اوربان: هم رقیب سیاسی هستیم هم شریک اروپایی

آیا پارلمان اروپا پس از «قطر گیت» در آستانه مواجهه با «روسیه گیت» است؟

دونالد توسک: اروپا وارد دوران پیش از جنگ شده است