Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

بعد از ۲۲۶ روز هنوز دولت جدید در هلند تشکیل نشده است

پارلمان هلند
پارلمان هلند Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

با وجود مذاکرات فراوان هنوز احزاب مختلف در هلند نتوانسته‌اند بر سر تشیکل دولت جدید به توافق برسند و طولانی‌ترین دوره مذاکره برای تشکیل دولت در این کشور را به ثبت رسانده‌اند.

آگهی

مذاکرات برای تشکیل دولت در هلند در روز جمعه ۲۹ اکتبر با رسیدن به ۲۲۶ روز به رکورد طولانی‌ترین بازه زمانی برای تشکیل دولت در این کشور تبدیل شد.

این گفتگوها که پس از انتخابات ۱۷ مارس آغاز شده، یک چشم‌انداز سیاسی بی‌ثبات را پیش‌روی هلند قرار داده است چرا که احزاب در این مدت تمایل چندانی به تعامل و سازش با یکدیگر نشان نداده‌اند.

ائتلاف‌های دولت هلند اغلب ماه‌ها طول می‌کشد تا تشکیل شوند اما امسال مذاکرات طولانی‌تر از همیشه شده و طرفین برای ماه‌ها حتی نتوانستند در خصوص موضوعات ابتدایی مانند تعیین افراد حاضر در مذاکرات با یکدیگر به توافق برسند.

در همین حال اختلافات مهمی مانند تغییرات اقلیمی، مراقبت‌های بهداشتی و پزشکی و همچنین بازار متشنج مسکن همچنان دست نخورده باقی مانده است.

کارلا ون بالن مورخ سیاسی و کارشناس تشکیل کابینه در این خصوص به خبرگزاری رویترز می‌گوید: «این وضعیتی عجیب است. ما هرگز چنین شرایطی را هلند ندیدیم که که ماه‌ها پس از انتخابات هیچ گفتگوی واقعی میان طرفین شکل نگرفته باشد.»

مذاکرات میان احزاب مختلف هلند اندکی پس از انتخابات به بن‌بست رسید و پس از آن تلاش‌ها برای نتیجه‌بخش بودن مذاکرات بی‌نتیجه ادامه یافته است. پس از شکست تلاش‌ها برای آوردن احزاب به پای میز مذاکره، چهار حزبی که از سال ۲۰۱۷ بر هلند حکومت می‌کنند سرانجام ماه گذشته توافق کردند که ائتلاف خود را تمدید کنند.

با این حال به نظر نمی‌رسد که فقدان دولت کارآمد به اقتصاد هلند آسیبی وارد کرده باشد. این کشور پس از رکود دوران همه‌گیری کووید-۱۹ توانسته اقتصاد خود را بازیابی کند و یکی از بهترین نرخ‌های رشد اقتصادی در اروپا را به خود اختصاص دهد.

با این حال ناظران بر این باورند تا زمانی که ائتلاف در وضعیت موقت باقی بماند مشکلات طولانی مدت در این کشور نادیده گرفته می‌شود.

ون بالن می‌گوید: «فقط مشکلات فوری و پاسخ فوری به این موضوعات مورد توجه قرار گرفته و با توجه به این وضعیت نه چندان با ثبات، دیگر مسائل ریشه‌ای و بلند‌مدت قابل بررسی و حل کردن نیستند.»

در انتخابات ماه مارس حزب محافظه‌کار هلند به رهبری روته که از سال ۲۰۱۰ نخست وزیر است موفق شد به پیروزی برسد اما روته با کسب تنها ۲۲ درصد آرا برای کسب اکثریت در پارلمان به حمایت حداقل سه حزب کوچکتر نیز نیاز دارد. با این حال دست‌کم تاکنون تلاش‌ها برای این امر بی‌فایده بوده و همچنان نتیجه‌ای به دست نیامده است.

هرچند روته وعده داده که در هفته‌های آینده مذاکرات بیشتری در پیش خواهد بود اما با این حال او تایید کرده که هنوز مسیر طولانی برای این امر وجود دارد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پیروزی قاطع حزب حاکم در انتخابات هلند؛ روته پردوام ترین نخست وزیر تاریخ کشور

ایپسوس: مارک روته بار دیگر و با کرسی‌های بیشتر پیروز انتخابات هلند خواهد بود

استقبال رهبران اروپایی از عدم پیروزی راستگرایان افراطی در انتخابات هلند