ایپسوس: مارک روته بار دیگر و با کرسی‌های بیشتر پیروز انتخابات هلند خواهد بود

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
ایپسوس: مارک روته بار دیگر و با کرسی‌های بیشتر پیروز انتخابات هلند خواهد بود
کپی رایت  Olivier Matthys/Copyright 2020 The Associated Press. All rights reserved

بر اساس نظرسنجی که از سوی شرکت ایپسوس (Ipsos) برای سازمان رادیو تلویزیون عمومی هلند موسوم به NOS انجام شده است، حزب سیاسی «مردم برای آزادی و دموکراسی» به‌ رهبری مارک روته، نخست‌وزیر این کشور به احتمال زیاد بیشترین کرسی‌های پارلمان را از آن خود خواهد کرد.

این نظرسنجی در حالی انجام شده است که رای گیری انتخابات عمومی هلند، پس از آنکه به دلیل همه‌گیری ویروس کرونا برای سه روز ادامه داشت، سرانجام عصر چهارشنبه متوقف شد.

این انتخابات زودهنگام، چند ماه پس از استعفای دولت آقای روته به دلیل رسوایی لغو کمک هزینه هزاران خانوار هلندی برگزار شد و بر اساس نظرسنجی‌های ایپسوس، به نظر می‌رسد این بار نخست‌وزیر ۵۴ ساله هلند توانسته است رای دهندگان بیشتری را با دیدگاههای خود همراه و تعداد کرسی‌های متعلق به حزبش را در پارلمان دو برابر کند.

به این ترتیب روته احتمالا می‌تواند چهارمین دولت ائتلافی خود را تشکیل دهد و به نخست‌وزیری با طولانی‌ترین دوره فعالیت در هلند تبدیل شود.

نظرسنجی ایپسوس همچنین حاکی از آن است که دموکرات‌های هلند (D66) نیز احتمالا با کسب ۲۷ کرسی در جایگاه دوم قرار خواهند گرفت و در مقایسه با دور قبل هشت کرسی بیشتر خواهند داشت.

ملی گرایان «حزب برای آزادی» نیز احتمالا کرسی‌های کمتری از دور پیشین انتخابات صاحب خواهند شد.

امسال به دلیل همه گیری ویروس کرونا بسیاری از شهروندان هلند ترجیح دادند در رای گیری پستی شرکت کنند و با این وجود تا بعد از ظهر چهارشنبه حدود ۷۴ درصد از واجدان شرایط رای دهی، در این انتخابات شرکت کردند.

انتظار می‌رود تشکیل دولت جدید هفته‌ها طول بکشد چرا که حزب روته برای باقی ماندن در قدرت، بار دیگر به یک شریک ائتلافی نیاز دارد.