پیروزی قاطع حزب حاکم در انتخابات هلند؛ روته پردوام ترین نخست وزیر تاریخ کشور

Rutte after win
Rutte after win   -  Copyright  AP Photo
نگارش از یورونیوزفارسی

حزب مردم برای آزادی و دموکراسی پس از شمارش بیش از نود درصد آرا پیروز انتخابات پارلمانی هلند شد. به این ترتیب مارک روته باری دیگر بر مسند نخست وزیری تکیه خواهد کرد.

همانگونه که نظرسنجی ها در ساعات گذشته پیش بینی کرده بودند، تازه ترین نتایج شمارش بیش از نود درصد آرا در انتخابات پارلمانی هلند نشان می دهند که حزب حاکم، «مردم برای آزادی و دموکراسی» به‌رهبری مارک روته قاطعانه پیروز انتخابات شده است.

این انتخابات بدلیل محدودیت های ناشی از قرنطینه در پی شیوع ویروس کرونا، سه روز به طول انجامید.

رای گیری از صبح دوشنبه آغاز شد و تا چهارشنبه ساعت ۹ شب ادامه پیدا کرد. میزان مشارکت شهروندان بیش از ۸۰ درصد اعلام شده است.

حزب مردم برای آزادی و دموکراسی موفق شد با کسب دو کرسی بیش تر از انتخابات پیشین، ۳۵ جایگاه از ۱۵۰ صندلی پارلمان را از آن خود کند. حزب حامی اتحادیه اروپا، دی ۶۶، هم موفق شد پس از حزب مارک روته، ۲۴ کرسی را در انتخابات بدست آورد.

این حزب مهم ترین متحد حزب متبوع مارک روته خواهد بود و در تشکیل دولت ائتلافی شرکت خواهد کرد.

مارک روته در سخنرانی پس از پیروزی تاکید کرد که با هیچ کدام از احزاب راست افراطی از جمله « حزب برای آزادی» برهبری خیرت ویلدرز ائتلاف نمی کند.

این حزب نزدیک به ۱۴ کرسی پارلمان را بدست آورده است.

مارک روته از سال ۲۰۱۰ نخست وزیر هلند است و رکورد دوام در مقام نخست وزیری را در اختیار دارد. با پیروزی اخیر به نظر نمی رسد به این زودی‌ها، هیچ سیاستمداری بتواند رکورد او را جابجا کند.

مطالب مرتبط