تحقیق دادستانی هلند در مورد احتمال مرگ چندین نفر به‌علت استفاده از «پودر خودکشی»

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
دادگاه هلند
دادگاه هلند   -  کپی رایت  Aleks Furtula/AP

دادستان ها در هلند در حال تحقیق در مورد مرگ حداقل ۳۳ نفر هستند که ممکن است از یک ماده شیمیایی برای پایان دادن به زندگی خود استفاده کرده اند.

مقامات روز چهارشنبه گفتند که این ماده که در رسانه ها «پودر انتحاری» نامیده شده است، توسط یکی از اعضای یک گروه هلندی که خواهان حق انتخابی مرگ به شهروندان هستند تهیه شده است.

این پودر به افراد بیمار و یا آنهایی که خواهان پایان دادن به زندگی شان هستند، کمک می کرده تا در صورت عدم موافقت پزشک برای اتانازی، مرگ اختیاری، به زندگی خود پایان دهند. این افراد از طریق پلتفرم های اجتماعی یا شبکه های ایمیلی رمز گذاری شده لحظه مرگ خود را بصورت زنده پخش کرده بودند.

این اخبار در جریان محاکمه چند تن از اعضای گروهی که خود را Cooperatie Laatste Wil می نامند، افشا شد.

یکی از مظنونین ۲۸ ساله، الکس اس، به دلیل فروش «پودر انتحاری» در ماه ژوئیه دستگیر شد که البته همزمان به اتهام پولشویی و نقض قوانین پزشکی در حال محاکمه است.

ابتدا دادستان ها متوجه شدند که تنها شش نفر پودر کشنده را مصرف کرده اند.

اما پس از تحقیقات بیشتر معلوم شد احتمالا ۳۳ نفر پس از خرید دارو جان خود را از دست داده اند که البته در میان آنها دست کم ۱۵ نفر قطعا «پودر انتحاری» خورده اند.

متهمان از طریق پلتفرم پیام رسانی تلگرام و سرویس ایمیل رمزگذاری شده «پروتون میل» این پودر انتحاری را به قیمت ۲۰ تا ۳۰ یورو به متقاضیان می فروخته اند.

هلند اولین کشور دنیاست که اتانازی را قانونی کرده و نخستین کشور اروپایی است که در سال ۲۰۰۲ مجوز کمک پزشکی به «مرگ اختیاری»، اتانازی، را صادر کرد.

مظنون اصلی پرونده در دادگاه گفت که اعتقاد دارد همه شهروندان باید اجازه مرگ اختیاری را داشته باشند.

مجازات «کمک به خودکشی» در هلند دست کم سه سال حبس است.