Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

ونسان لامبر نماد چالش اتانازی در فرانسه از دنیا رفت

 ونسان لامبر نماد چالش اتانازی در فرانسه از دنیا رفت
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

همسر ونسان لامبر، بیماری که نزدیک به یازده سال در کمای مغزی و تغذیه نباتی بود، در نهایت اعلام کرد که وی صبح پنج شنبه از دنیارفته است.

آگهی

ونسان لامبر، نماد چالش بزرگ اتانازی (مَرگیاری) یا خوشمرگی  پس از نزدیک به یازده سال کما و در نهایت در پی تلاش های همسرش از دنیا رفت.

مساله بیماری آقای لامبر و خواست بخشی از نزدیکان او بر اتانازی یا همان «پایان دادن اختیاری به زندگی بیماران دچار شرایط خاص» ، تبدیل به یکی از جنجال برانگیزترین پرونده های حقوقی سال های اخیر فرانسه شده بود. پس از قریب یازده سال و به درخواست همسرش به زندگی نباتی او پایان داده شد. ونسان لامبر پنجشنبه یازدهم ژوئیه، پس از گذشت ۹ روز از توقف تغذیه نباتی از سوی پزشکان، سرانجام در سن چهل و دوسالگی از دنیا رفت.

ونسان لامبر بیش از ده سال پیش در پی تصادف با موتورسیکلت به کما فرو رفته بود و تنها از طریق نباتی بر روی تخت بیمارستان تغذیه می شد. کمای چندین ساله او موضوع اصلی مناقشه بین پدرومادر کاتولیک و محافظه کار و همسر و برادر و خواهران غیرمذهبی اش بود.

پزشکان از همان ماه های اول پس از تصادف به صراحت اعلام کردند که راهی برای بازگشت وی به دنیای واقعی وجود ندارد مگر آنکه معجزه ای رخ دهد. نهایتا در سال ۲۰۱۳ تیم پزشکی ضمن مشورت با همسر وی پیشنهاد کردند که به زندگی نباتی او پایان دهند تا او با داروهای خواب آور برای همیشه از دنیابرود.

گروه های مذهبی و کلیسا که در فرانسه هم چنان قدرت زیادی دارند با لابی فراوان توانستند سال ها در مقابل چالش مرگ خودخواسته و یا اتانازی ونسان لامبر بایستند. هرچند که انجام اتانازی، پایان دادن اختیاری به زندگی بیماران خاص در فرانسه هم چنان غیرقانونی است اما پزشکان می توانند با توجه به خواسته خانواده فرد در اغما و همچنین حکم دادگاه شرایط مرگ او را فراهم آورند.

درگیری میان اعضای خانواده ونسان لامبر که به گفته برخی از روزنامه ها تا تنش میان «علم پزشکی و کلیسا» فراگیر شد بارها پای دادگاه های فرانسوی و حتی دادگاه حقوق بشر اروپایی را به این پرونده بازکرد.

آخرین بار در ماه مه، دادگاه حقوق بشر اروپا اعلام کرد که خواست توقف تغذیه ونسان لامبر از سوی همسرش قانونی است. در حالی که پزشکان منابع تغذیه او را قطع کرده بودند دوباره رای دادگاه تجدید نظر فرانسه، با رای مخالف سه قاضی در برابر دو قاضی، خواستار احیای ونسان لامبر و بازگشت او به حالت تغذیه نباتی شدند.

والدین سالخورده آقای لامبر در آخرین اقدام برای زنده نگاه‌ داشتن وی از امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه تقاضای میانجیگری کرده بودند، تقاضایی که رئیس جمهوری آن را رد کرد.

به کانال تلگرام یورونیوز بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

استقبال از مرگ خودخواسته؛ بلژیک مقصد افرادی که می‌خواهند به زندگی خود پایان دهند

مصوبه پارلمان پرتغال مرگ خود‌خواسته را قانونی کرد

ورزشکاران با پیام صلح نام خود را بر روی میله‌های محل برگزاری المپیک پاریس نوشتند