Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

مصوبه پارلمان پرتغال مرگ خود‌خواسته را قانونی کرد

عکس آرشیوی از حضور مخالفان اتانازی مقابل پارلمان پرتغال
عکس آرشیوی از حضور مخالفان اتانازی مقابل پارلمان پرتغال Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

این قانون تنها به افراد بزرگسال دارای تابعیت پرتغال و ساکن این کشور اجازه می‌دهد در صورت قرار گرفتن در وضعیت «درد و رنج شدید»، تحمل صدمات و ضایعات غیرقابل بازگشت و یا رنج بردن از بیماری‌های صعب‌العلاج به مرگ خودخواسته با کمک پزشکی متوسل شوند.

آگهی

پارلمان پرتغال روز جمعه لایحه‌ای را به تصویب رساند که بر اساس آن مرگ خودخواسته با بهره‌بردن از کمک پزشکی در این کشور قانونی می‌شود.

پرتغال بدین ترتیب با تصویب این قانون و در صورت اجرایی شدن آن پس از بلژیک، هلند و لوکزامبورگ به چهارمین کشور اروپایی تبدیل می‌شود که حق استفاده از اتانازی را برای بیماران صعب‌العلاج قانونی قلمداد می‌کند.

این قانون که در برگیرنده پیشنهاد‌ها مصوب قبلی است تنها به افراد بزرگسال دارای تابعیت پرتغال و ساکن این کشور اجازه می‌دهد در صورت قرار گرفتن در وضعیت «درد و رنج شدید»، تحمل صدمات و ضایعات شدید و غیرقابل بازگشت و یا رنج بردن از بیماری‌های صعب‌العلاج به مرگ خودخواسته با کمک پزشکی متوسل شوند.

لایحه قانونی یاد شده روز جمعه پس از به رای گذاشتن در پارلمان پرتغال با کسب ۱۳۶ رای موافق در برابر ۷۸ رای مخالف و ۴ رای ممتنع به تصویب رسید و به قانون تبدیل شد.

قانون استفاده از اتانازی برای اجرایی شدن در پرتغال باید به تایید مارسلو ربلو، رئیس جمهوری این کشور برسد. آقای ربلو در صورت مخالفت یا از حق وتو خود استفاده می‌کند و یا آنرا به دیوان قانون اساسی ارجاع می‌دهد.

این لایحه در حالی به لطف اکثریت آرا نمایندگان سوسیالیست و احزاب چپ به تصویب رسید که پارلمان پرتغال پیش‌تر در فوریه ۲۰۲۰ نیز چندین پیشنهاد قانونی در خصوص حق استفاده از اتانازی برای بیماری‌های بی درمان را تصویب کرده بود.

لایحه قانونی مصوب در روز جمعه در واقع دربرگیرنده همه پیشنهادهای قبلی است که در صورت تایید ریاست جمهوری به صورت قانونی به اجرا گذاشته می‌شود.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کلمبیا مجوز خودکشی کمکی پزشکی را برای بیماران صادر کرد

ونسان لامبر نماد چالش اتانازی در فرانسه از دنیا رفت

دارنده مدال نقره پارالمپیک ریو اقدام به اتانازی پس از بازیها را تکذیب کرد