دادگاه فرانسه بدنبال چالش ملی اتانازی: ونسان لامبر زنده بماند

دادگاه فرانسه بدنبال چالش ملی اتانازی: ونسان لامبر زنده بماند
Copyright AFP
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

والدین آقای لامبر برای زنده نگاه‌داشتن وی خواستار میانجیگری امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه شده بودند.

آگهی

دادگاه تجدیدنظر پاریس طی حکمی پزشکان را ملزم کرد درمان ونسان لامبر را از سر بگیرند؛ وی بیماری است که از چند سال پیش دچار فلج کامل و بیهوشی به سر می‌برد.

این حکم آخرین تغییر رأی دادگاه در پرونده‌ای است جنجالی که موافقان و مخالفان بسیاری را در فرانسه پدید آورده است. دادگاه پاریس پیش از رأی تازهٔ دادگاه تجدید نظر حکم به قطع درمان این بیمار داده بود.

حکمی که تغییر کرد

پزشکان بیمارستانی که آقای لامبر در آن بستری است روز دوشنبه فرآیند قطع تغذیه و مراقبت پزشکی از وی را آغاز کرده بودند که با حکم دادگاه نگهداری از او را از سر گرفتند.

ونسان لامبر ۴۲ ساله، که خود پرستار بود در سال ۲۰۰۸ میلادی در تصادف موتورسیکلت دچار فلج کامل شد. وی از آن پس هشیاری ناچیزی دارد و به کمک لوله تغذیه به وی آب و غذا داده می‌شود. او بدون ماسک اکسیژن تنفس کرده و گه‌گاه چشم باز می‌کند.

تیم پزشکی پس از سالها تلاش برای نجات وی سرانجام در سال ۲۰۱۳ ضمن مشورت با همسرش پیشنهاد کردند که به تغذیه وی و مراقبت پزشکی از او پایان دهند.

همسر آقای لامبر و شش تن از خواهران و برادرانش خواستار قطع تغذیه و مراقبت پزشکی وی شده‌ بودند حال آنکه پدر و مادر و دو تن دیگر از اعضای خانواده‌‌اش با این کار به شدت مخالف‌ کردند.

راشل همسر ونسان لمبرت به همراه یکی از اعضای خانواده وی در دادگاه

چالشی در سطح ملی

انجام اتانازی یا «پایان دادن اختیاری به زندگی بیماران دچار شرایط خاص» در فرانسه غیرقانونی است و پرونده ونسان لمبرت در سالهای اخیر به چالشی در سطح ملی تبدیل شده، تا فرجام‌خواهی از دادگاه حقوق بشر اروپا نیز پیش رفت.

هرچند دادگاه حقوق بشر اروپا رأی اولیه دادگاه فرانسه را مبنی بر قطع لوازم حیاتی بیمار به رسمیت شناخت اما پزشکان در آن زمان به خاطر نگرانی‌های حاشیه‌ای از انجام این کار خودداری کردند.

به تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

والدین سالخورده آقای لامبر که مسیحیانی معتقد و سنتی هستند در آخرین اقدام برای زنده نگاه‌داشتن وی از امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه تقاضای میانجیگری کرده بودند، تقاضایی که رئیس جمهوری جوان آن را رد کرد.

کمیته سازمان ملل، ویژهٔ حقوق افراد دارای ناتوانی نیز از فرانسه خواسته بود تا انجام اتانازی را متوقف کند تا این کمیته بتواند جزئیات پرونده را بررسی کند، اما وزارت بهداشت فرانسه پاسخ داد که مقید به مقررات این نهاد نیست.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پاپ فرانسیس درباره مساله اتانازی آلفی ایوانز و وینسنت لامبرت سخنرانی خواهد کرد

اولین تصاویر قوی‌ترین «ام آر آی» جهان از مغز انسان با دقتی ۱۰ برابر معمول ثبت شد

بقایای کودک دو و نیم ساله پس از ۹ ماه جستجو پیدا شد؛ چطور مرگ امیل سولی فرانسه را شوکه کرد؟