Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

مولداوی برای تامین گاز به اتحادیه اروپا روی آورد؛ پوتین افزایش صادرات گاز به اروپا را تایید کرد

خط لوله گاز در مولداوی
خط لوله گاز در مولداوی Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

منتقدان در پایتخت‌های غربی روسیه را مسئول افزایش قیمت‌ گاز و انرژی می‌دانند و می‌گویند مسکو عرضه را افزایش نمی‌دهد تا اروپا را برای توافق بر سر قراردادهای بلندمدت و نیز صدور مجوز بهره‌برداری از خط لوله بحث‌برانگیز «نورد استریم ۲» تحت فشار بگذارد.

آگهی

مولداوی که پس از انقضای توافق پیشین خرید گاز از روسیه برای توافقی جدید با این کشور به مشکل خورده بود برای تامین نیاز خود در این زمینه مجبور شد به سمت اتحادیه اروپا و لهستان برود.

این نخستین بار پس از استقلال مولداوی در سال ۱۹۹۱ است که این جمهوری شوروی سابق مجبور شده است نیاز انرژی خود به خصوص در حوزه گاز را از لهستان تامین کند.

این کشور کوچک ۲ میلیون و ششصد هزار نفری تا کنون یک میلیون متر مکعب گاز از ورشو دریافت کرده که برای رفع نیازهای کنونی به خصوص در ابتدای فصل سرما ناکافی به نظر می‌رسد.

مایا ساندو، رئیس جمهوری مولداوی که از طرفداران نزدیکی با اروپا است در شرایطی حمایت بروکسل را دریافت کرده که قاره سبز در حال حاضر با شرایط ویژه کمبود و افزایش قیمت انرژی مواجه شده است.

مولداوی به عنوان یکی از فقیرترین کشورهای قاره با این حال برای فائق آمدن بر بحران ناشی از افزایش بهای گاز روسیه به تازگی یک کمک مالی ۶۰ میلیون یورویی را نیز از جانب اتحادیه اروپا دریافت کرده است.

شرکت روسی گازپروم پس از اتمام قرارداد قبلی با مولداوی پیشنهادی تازه را برای تمدید قرارداد به مقامات این کشور ارائه کرد در آن بهای این گاز صادراتی بیش از ۴۰ درصد افزایش نشان می‌داد.

مسئولان شرکت روسی در نهایت اعلام کرده بودند در ازای دریافت بدهی ۷۰۰ میلیون یورویی با تخفیف بیست و پنج درصدی بهای تازه موافقت خواهند کرد.

کاهش صادرات گاز از سوی روسیه و افزایش قیمت‌های پیشنهادی جدید سبب شد تا دولت مولداوی این اقدام را نوعی فشار سیاسی از سوی کرملین پس از پیروزی اردوگاه طرفدار اروپا در آخرین انتخابات ریاست جمهوری این کشور قلمداد کند و برای تامین گاز مورد نیاز به سوی لهستان متمایل شود.

فرمان پوتین برای افزایش صادرات گاز روسیه به اروپا

همزمان خبرگزاری‌ها روز چهارشنبه از تمایل روسیه برای افزایش میزان عرضه گاز به کشورهای عضو اتحادیه اروپا خبر دادند.

بر این اساس گفته می‌شود که ولادیمیر پوتین، از شرکت گازپروم، غول انرژی روسیه خواسته است که طی ماه نوامبر، پس از اختصاص ذخایر کافی برای این کشور، میزان عرضه گاز طبیعی به دو کشور آلمان و اتریش را افزایش دهد.

مسکو در اروپا که طی هفته‌های اخیر با افزایش بی‌سابقه بهای گاز دست و پنجه نرم می‌کند به عامل اصلی تشدید بحران انرژی متهم شده است.

این در حالی است که اقتصاد کشورهای اروپایی در پی کاهش محدودیت‌های ناشی از همه‌گیری بیماری کووید۱۹ روند صعودی را طی می‌کند و انرژی های تجدیدپذیر مانند انرژی خورشیدی و باد در کوتاه مدت نیاز کشورها در زمینه نرژی را تامین نمی‌کند.

ولادیمیر پوتین روز چهارشنبه به مدیر عامل شرکت گازپروم دستور داد تا این شرکت ابتدا ظرفیت انبارهای ذخیره گاز در کشور را تا هشتم نوامبر تکمیل کنند وسپس به تدریج حجم گاز در نظرگرفته برای صادرات به اترش و آلمان را در انبارهای زیرزمینی اروپا افزایش دهد.

پوتین طی یک گفتگوی تلویزیونی با مسئولان انرژی کشورش یاد آور شد که تعیین جدول زمانی، این امکان را برای گازپروم فراهم می‌کند که تا به تعهدات داده شده به شرکای اروپایی برای تامین گاز در فصل پاییز و زمستان عمل کند.

رهبر روسیه افزود که عرضه برنامه‌ریزی شده وضعیت مطلوب‌تری را در بازار انرژی اروپا ایجاد خواهد کرد.

منتقدان در پایتخت‌های غربی روسیه را مسئول افزایش قیمت‌ گاز و انرژی می‌دانند و می‌گویند مسکو عرضه را افزایش نمی‌دهد تا اروپا را برای توافق بر سر قراردادهای بلندمدت و نیز صدور مجوز بهره‌برداری از خط لوله بحث‌برانگیز «نورد استریم ۲» تحت فشار بگذارد.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آیا مولداوی تا سال ۲۰۳۰ به اتحادیه اروپا می‌پیوندد؟

گفتگوی یورونیوز با نخست وزیر مولداوی؛ از بحران پناهجویان اوکراینی تا تبعات گرانی انرژی

تهدید بلاروس و بحران در مرز اتحادیه اروپا؛ کرملین: صدور گاز روسیه به اروپا قطع نخواهد شد